Наиме, кад тело избаци сав кофеин, могу се јавити главобоље због његовог недостатка.
Поред тога, нагло смањење кофеина може да резултира потешкоћама у концентрацији, наводе из клинике у Кливленду. Стога се саветује да се наизменично пије обична и кафа без кофеина, све док се постепено не пређе потпуно на кафу без кофеина.
Како пише портал „Livestrong“, умерене количине кафе могу да допринесу очувању здравља мозга, али прекомерне могу да нанесу више штете него користи.
Недавна студија, објављена у часопису „Nutritional Neuroscience“, показала је да је испијање више од шест шољица кафе дневно повезано са повећаним ризиком од деменције, чак за 53 посто. За здраве одрасле особе, 400 милиграма кофеина дневно сматра се безбедним, што је отприлике четири шољице.
Препорука је и да се кафа не пије у касним поподневним сатима, јер може да изазове нервозу и спречи опуштање пре спавања. Зато би требало избегавати кофеин најмање шест сати пре спавања.
Такође, кафу не би требало превише шећерити. Студија из 2019. године, објављена у часопису „Clinical Interventions in Aging“, показала је да је прекомерна конзумација шећера код старијих особа повезана с лошим когнитивним функцијама. Мушкарци не би требало да уносе уносе више од девет кашичица додатног шећера дневно, а жене више од шест.