Скупштина је подржала раније усаглашене закључке у којима се наводи да подржавају „Иницијативу грађана ради омогућавања равноправности у коришћењу Цетињског манастира свим православним верницима и равноправног и слободног вршења верских обреда и верских послова свим православним верским заједницама у Црној Гори“.
Такође, у усвојеном закључку осуђује се одлука Владе Црне Горе да се имовина манастира пренесе на државу.
„Скупштина Престонице Цетиње снажно осуђује и протестује због деловања Владе Црне Горе и позива је да се уздржи од даљег противправног поступања, и да повуче донете акте и спроведене радње којима се без законског утемељења жели забранити располагање Престоници имовином која се налази у њеном неспорном власништву. Скупштина Престонице Цетиње позива надлежне државне институције да у складу са законом спроведу радње и активности у циљу заштите културне баштине у својини Престонице од континуиране девастације коју врши Митрополија Црногорско приморска – цркве Србије”, стоји у закључцима.
Скупштина Престонице, како се наводи, забрањује било какво адаптирање, реконструкцију или грађење у зони заштићеног културног добра Цетињски манастир, без претходно добијене сагласности Престонице.
„Овлашћује се градоначелник Престонице, да у сарадњи са надлежним органима локалне самоуправе и Заштитником имовинско правних интереса Престонице, уз ангажовање адвокатског тима, у циљу заштите права и интереса Престонице пред надлежним државним органима, предузме одговарајуће правне радње како би се онемогућило да се Цетињски манастир као исходиште историјског, државног и духовног идентитета Црне Горе и културно добро од највећег значаја за државу, заштити од узурпације и девастације, и обезбеди стварање предуслова да се одлучи о праву коришћења и управљања Цетињским манастиром“, наводи се у закључцима.
Поред тога Скупштина Цетиња обавезује градоначелника да их редовно обавештава о предузетим мерама и радњама, у складу са наведеним закључцима.
„Актуелна извршна и законодавна власт у континуитету, супротно међународним документима и Уставу Црне Горе, спроводе активности којима се онемогућава остварење права на слободу мисли, савести и вероисповести верницима и свештенству Црногорске православне цркве“, стоји у закључцима које је усвојила Скупштина Цетиња.
Одборници су позвали представнике међународних организација, међународне институције и организације цивилног друштва да „допринесу остваривању и заштити угрожених права и слобода грађана Црне Горе, као и утврђивању одговорности за поступање државних институција супротно међународним документима и стандардима“, преноси РТЦГ.
Дописник Спутњика јавља да су око Цетињског манастира данас распоређене јаке полицијске снаге, а полиција је са обе стране зграде Скупштине Престонице блокирала улаз.
Седницу на којој је усвојена иницијатива обележила је жустра расправа, због које су је одборници УРА напустили.