РУСИЈА

Топ шест најопаснијих дијета

Руски нутриционисти и лекари упозоравају на различите здравствене проблеме које изазивају дијете, саопштио је руски портал „Ура.ру“.
Sputnik
Протеинске дијете омогућавају да се брзо мршави, јер може да се смрша до пет килограма за недељу дана. Нутрициониста и гастроентеролог Нурија Дианова подсећа да ове дијете могу да доведу до авитаминозе и недостатка хранљивих састојака. Нутрициониста Михаил Гинзбург је додао да протеинске дијете не утичу добро на дигестивни тракт, јер организму обично није потребно више од 15 до 20 одсто протеина.
Палеодијета је дијета из „периода каменог доба“ која искључује употребу млечних производа, брзе хране, алкохола и вештачких састојака. Међутим, онима који се тако хране прети недостатак јода и гвожђа у организму, сматра Гинзбург. Женама старијим од 50 година, које користе ову дијету, прети појава остеопорозе.
Гладовање у интервалима доводи до мешања циклуса коришћења хране и великих пауза, па се појављују промене у раду панкреаса и до стварања камена у желуцу, наводи Дианова. Гладовање може бити корисно, али је претходно неопходно консултовати лекаре.
Монодијете су штетне, јер исхрана једном врстом производа не може бити здрава за организам.

„Једна врста исхране је штетна за све системе у организму, јер ће се сигурно појавити или превелика количина угљених хидрата или протеина или масти“, сматра Гинзбург.

Кетодијета подразумева да се у исхрани не користе угљени хидрати и опасна је због стварања кетона који трују тело. Организам постаје презасићен беланчевинама па је потребно да се према таквој дијети опрезно односи.
Дијету са мало угљених хидрата користе спортисти.
„У случају да се дијета неправилно користи она може довести до недостатка фосфолипида и других корисних масти које су неопходне организму“, подвукао је Гинзбург.
Према његовом мишљењу таква дијета се не сме дуго користити.
Колико је опасна опсесија здравом исхраном
Коментар