Да ли ће она имати три потпредсједника, још три или шест ресора…
Историчар Џевдет Пепић, некадашњи члан Либералног савеза, каже да је реконструкција Владе Здравка Кривокапића неопходна како би се смањили „политички тонови“ међу члановима владајуће коалиције, мада не очекује да ће се десити ишта спектакуларно.
„Биће подијељени ресори, нека министарства у актуелној влади нијесу функционисала како треба због гломазности, нека јер су поједини министри лоше радили….Ја чак мислим да је грешка направљена приликом формирања ове владе — можда је она требало да буде политичка, а по дубини запошљавати експерте. Постоји бојазан да након реконструкције владе не постанемо још партитократскије друштво, а то нам је наслеђе ДПС-а и требало би тога да се ослободимо”, каже Пепић за Спутњик.
Реконструкција владе неопходна
Политички теоретичар Феђа Павловић истиче да је неопходно да они који су на прошлогодишњим изборима обећавали „демонтажу ДПС-ове хоботнице“ и на основу тог обећања добили мандат за реформе коначно преузму одговорност за рад и резултате извршне власти.
„Не смијемо доћи у ситуацију да на наредним изборима 90 одсто чинилаца садашње скупштинске већине наступе као де факто опозиција. Постојеће стање овим партијама омогућава утицај ‘по дубини’, без сразмјерне одговорности ‘на висини’ — то је недемократски и дугорочно штетно, а реконструкција Владе је, у датим околностима, најбољи начин да се тај проблем санира”, коментарише Павловић почетак консултација премијера Кривокапића са представницима партија владајуће већине о реконструкцији црногорске Владе.
„Будимо реални — онај ко у земљама попут Црне Горе намјерава да врши власт мора да обезбиједи одговарајући степен подршке, под један, међународне заједнице (у првом реду ЕУ и САД) и, под два, домаће политичке елите, чији су представници у Скупштини. Без једног од ова два ослонца, извршна власт је неодржива. Кривокапићева Влада је релативно брзо успјела да се посвађа са чиниоцима скупштинске већине и изгуби подршку домаће политичке елите, па је данас принуђена да се у реализацији политичких приоритета прекомјерно ослања на подршку међународне заједнице. Реконструкција је најбољи начин да се овај дисбаланс врати у нормалу, и да Влада поврати подршку неопходну за ‘демонтажу ДПС-ове хоботнице’“, каже Павловић.
Шта кажу политичари
Предсједник ДЕМОСА Миодраг Лекић каже да треба сјести и дати озбиљну понуду партијама које представљају мањине у Црној Гори, како би и оне узеле учешћа у обновљеној влади.
Лидер Демократа Алекса Бечић рекао је да сви очекују стабилизацију парламентарне већине, те да ће и након евентуалне реконструкције, Влада поштовати споразум који је претходио њеном изгласавању.
Највиши званичници ГП УРА поновили су више пута да су за разговоре о реконструкцији и да сматрају да Влада треба да остане експертска. Из Демократа су ових дана више пута критиковали УРУ јер се противи уласку политичара у владу, а њихов предсједник је вицепремијер.
Могуће опције
Иначе, поред најаве Кривокапића да ће бити подијељени поједини ресори у његовом кабинету током преговора о реконструкцији, у опцији је неколико идеја и опција о могућем расплету.
Постоје калкулације да ДФ жели да се они са Демократама, мањинама, али и СДП-ом договоре о новој Владу у којој не би било ГП УРА, али ни садашњег премијера. До сада такве спремности није било из мањинских партија, али ни из СДП-а.
УРА такође разматра верзију да у случају инсистирања на политичкој влади, она затражи мјесто премијера које не мора припасти Абазовићу.
Подсјетимо да је ДФ, након догађаја на Цетињу око устоличења митрополита Јоаникија, који су помирили премијера са ДФ, као и ДФ са демократама, саопштио да Абазовић пристаје на реконструкцију Владе, али да Кривокапић не буде премијер. До несразмјере у власти, сматрају овдашњи аналитичари, дошло је јер је УРА контролисала комплетан безбједносни сектор, а има намјеру да њени кадрови буду и у Тужилачком савјету, на шта у осталим партијама већине не гледају благонаклоно. УРА има три посланика у црногорском парламенту, где већину чини 41 посланик владајуће коалиције.
Већ након првог дана разговора са Кривокапићем Бранко Радуловић из ПЗП је предложио да Небојша Медојевић буде потпредсједник владе задужен за безбиједност. Владимир Јоковић из СНП је казао да реконструкцију владе треба обавити прије усвајања буџета, али и да треба што прије формирати Тужилачки савјет. Милан Кнежевић је саопштио да очекује да ће премијер до наредног четвртка дати свој предлог за обнову владе, али ако нема договора да су и нови избори у опцији. Мандић је казао да је Нова српска демократија спремна за договор који ће задовољити све партије већине и да буде у корист грађана.
Демократе и Демократски фронт су „закопали ратне сјекире“ након догађаја на Цетињу и тада саопштили да је Владу потребно реконструисати. Премијер је предложио да реконструисана Влада има три потпредсједника, а да се ресори који су се „показали као обимни“ подијеле.
Премијер Здравко Кривокапић почео је јутрос разговоре са представницима партија парламентарне већине о најављеној реконструкцији Владе Црне Горе. Прво је разговарао са предсједником Нове српске демократије Андријом Мандићем и предсједником Демократске народне партије.
Кривокапић је затим разговарао и са лидером СНП-а Владимиром Јоковићем, шефом клуба Покрета за промјене Бранком Радуловићем, лидерима Праве, Радничке и Уједињене Црне Горе Марком Милачићем, Максимом Вучинићем и Гораном Даниловићем. Сви они чинили су коалицију „За будућност Црне Горе“ чији је премијер био носилац листе на парламентарним изборима.
За сјутра је планиран разговор премијера са лидерима Демократа Алексом Бечићем и Грађанског покрета УРА Дританом Абазовићем.