Четрдесетогодишњи Млађан Радивојевић из Доњег Адровца код Алексинца дошао је у четвртак пред крушевачко тужилаштво с рођеном сестром коју је упознао само два дана раније и ДНК анализом која потврђује да је отет од биолошких родитеља и дат другој породици на усвојење.
Посебно тужилаштво за нестале бебе
Председник Удружења за истину и правду о бебама и члан Владине комисије за испитивање рада државних органа у случајевима несталих беба у Србији Радиша Павловић тврди да је то прва ДНК анализа у Европи која доказује отмицу бебе и нада се да ће Млађанов случај дати „ветар у леђа“ заплашеним људима да сведоче о афери отетих беба.
Потврда да је Млађан Радивојевић дете жене која је сумњала да су јој отели бебу у породилишту
© Фото : Спутњику уступио Радиша Павловић
Он је надлежнима предложио да формирају посебно тужилаштво, које би преузело и расветлило све случајеве несталих беба, којих по тужилаштвима у Србији има 1.500.
„Наша идеја је да тужилаштво прихвата предлоге и сугестије чланова Владине комисије, који су директно или индиректно везани за појединачне случајеве. Ми овде имамо више удружења, од којих се нека баве политиком, не занима их ова тема, препричавају туђе приче, не раде истраге, користе ову тему као алат“, каже Павловић за „Спутњик“.
Павловић скреће пажњу на то да низ тужилаца у Србији без основа затвара случајеве несталих беба и да би предлог Удружења то решио тако што би забранио затварање случајева без сагласности чланова Владине комисије.
„Кад се дође до пуне истине, потребно је да се свима то лепо објасни. Направили смо правну праксу по градовима у којима смо током истрага имали одличну сарадњу, попут Пожаревца. Тужилац или врх полиције позове породицу и упути је докле су стигли с истрагом и консултује се с њом. То је прави пут и начин“, истиче Павловић.
Удружење се и раније обратило државним институцијама и тражило хитан пријем код председника Србије Александра Вучића, како би му изнело проблем који постоји у установама и предлог о формирању посебног тужилаштва.
„Председиштво је упутило допис Министарству Правде поводом нашег захтева и имали смо састанак у Министарству пре око седам дана. Потребне су нам логистика и подршка државе, јер смо и овај случај радили искључиво о свом трошку. Иако смо чланови Владине комисије, то не значи да имамо бенефите. Возимо се својим аутомобилима и трошимо свој новац. Од државе нисмо један динар узели нити тражили“, предочава Павловић.
Муке у походу за истином
Павловић истиче да усвојена деца и биолошки родитељи обично не знају правила и прописе, због чега се догађа да у институцијама њима вешто манипулишу и да им је зато у походу за истином потребна помоћ трећег лица, попут Удружења, што се и показало у случају Млађана Радивојевића.
„Траг води да га је на усвајање дао Центар за социјални раду Алексинцу. Он одлази тамо, њему усмено саопштавају да га је родила нека малолетница од 16 година и да га је оставила. И поред његовог инсистирања да види досије, они су њему саопштили да је досије под кључем. Пошто је Млађа добио одговор, обратио се нама и замолио нас да одемо заједно у матичну службу. Дошли смо до нових сазнања и расветљавања. Кад смо прикупили све, поднели смо кривичну пријаву“, препричава нам Павловић.