Психолог Мартин Престон тврди да постоји пет јаких разлога због којих би требало бар повремено да се латимо варјаче и кување претворимо у свесно уживање.
1. Смањује стрес и анксиозност
Кување, како тврди овај психолог, може да помогне смањењу хормона стреса – кортизола и адреналина. Ово не само што добро утиче на смањење нивоа стреса и анксиозности, већ има снажан утицај на побољшање квалитета сна, али и имунитета.
2. Јача самопоуздање
Када спремите ручак, осећате се корисно јер је храна једна од важних ствари у нашем животу. Осећај да сте причинили задовољство укућанима или гостима својим трудом свакако би могао позитивно да утиче на ваше самопоуздање.
Кад примате похвале и повратне информације о оброку који сте припремили, то вам помаже да мислите позитивно о себи, као и да се осећате сигурније и способније да се ухватите се у коштац са већим и мањим изазовима у животу, објашњава Престон.
3. Подстиче креативност
Када украшавате колаче или дорађујете рецепт, то позитивно утиче на ваш мозак, а уједно може и да смањи нервозу и стрес и побољша ваше ментално и физичко здравље, пише портал ДДЛ.
„Скоро свака особа има више од 6.000 различитих мисли дневно. Креативна активност и фокус на аранжирање хране могу помоћи уму да се ослободи мисли које умарају и мозак и тело. Уз све то, и памћење ће вам се побољшати и постаћете маштовитији и креативнији“, тврди психолог.
4. Помаже у стварању блиских односа
„Кување даје осећај сигурности, поверења и припадности, посебно када је у ту активност укључена цела породица или већина њених чланова. Емоције које се развијају док заједно спремате храну могу да помогну да формирате снажне и здраве везе“, каже Престон.
5. Јачање физичког здравља
Неке активности у кухињи попут мешења хлеба, развијања теста и чишћења кухиње после кувања благотворно утичу и на јачање физичког здравља.