У чланку објављеном у часопису „Нејчер астрономи“ др Бењамин Мекинли са Универзитета „Куртин“ Међународног центра за истраживање радио-астрономије, који је водио студију, рекао је да ова „најсвеобухватнија“ слика до сада показује праве размере поремећаја у свемиру изазваних „храњењем“ супермасивне црне рупе.
Мекинлијево истраживање даје најбоље слике тренутно најближе суседне радио-галаксије, „Кентаура А“, звезданог система удаљеног 12 милиона светлосних година од Земље са црном рупом у центру.
Слике снимљене телескопом „Марчисон Вајдефилд ареј“ у аустралијској забити показују радио-мехуриће који настају када се црне рупе хране гасом који пада, а избацују материјал брзином приближној брзини светлости.
Чини се да су ови радио-мехурићи – или „режњеви“, како су познати радио-астрономима – 48 пута већи од саме галаксије домаћина и тренутно се простиру отприлике дужином 16 Земљиних сателита (Месеца) постављених један поред другог.
Режњеви формирају „диск око црне рупе, а како се материја расипа приближавајући се црној рупи, снажни млазови се формирају са обе стране диска, избацујући већину материјала поново у свемир, на удаљености вероватно већој од милион светлосних година“, навео је Мекинли.
Он је тврдио да ово истраживање превазилази ограничења постојећих студија.
„Претходна радио-снимања нису могла да поднесу екстремну светлост млазњака, а детаљи веће области која окружује галаксију били су изобличени, али наша нова слика превазилази ова ограничења“, приметио је научник.
Астроном је рекао да је студија само почетак, а колеге научници желе да развију потпуније разумевање начина на који се црне рупе хране и њиховог утицаја на околину, преноси РТ.