Кофеин се веома брзо апсорбује и дистрибуира у телу када се попије кафа, а то укључује и мозак, захваљујући коме људе држи будним, наводи Хјустонска методистичка медицинска академија.
Кафа блокира рецепторе за спавање у мозгу, познате као аденозински рецептори. Аденозин има важну улогу у биохемијским процесима у телу, међу којима је и регулација спавања и циклуса будности.
Ниво аденозина у мозгу варира, када је низак, људи су потпуно будни, а када расте, то нас чини поспаним.
„После неколико сати будности, ниво аденозина расте до тачке када нас чини поспаним. Ниво аденозина је окидач за одлазак у кревет, а његов циклус пада и раста понавља се сваког дана“, наводе из Хјустонске методистичке медицинске академије.
Кофеин, међутим, има потпуно супротно дејство и пошто блокира аденозинске рецепторе, спречава ефекат поспаности када аденозин расте. Међутим, дејство кофеина је временски ограничено на између четири и шест сати, наводе стручњаци.
Они упозоравају да испијање кафе шест сати пре одласка у кревет може да утиче на спавање и одмор, чак и ако се ефекти кофеина не примећују.
Међутим, дужина утицаја попијене кафе неће код сваког бити иста, истичу из Хјустонске методистичке медицинске академије, пошто зависи од концентрације кофеина у напитку, колико га већ има у организму и колико је организам ефикасан у метаболизму кофеина, преноси Спутњик Мундо.