„На пример, црвена боја означава присуство ликопена који има улогу антиоксиданса, односно омогућава спречавање упалних процеса. Има га у лубеници, парајдазу, боровници, црвеном грејпфруту, цвекли и ротквици, објаснила је она.
Према њеним речима, наранџаста боја је показатељ велике количине витамина А и Ц, којима су богати шаргарепа, манго, батат (слатки кромпир), наранџаста паприка и кајсије.
Воће и поврће жуте боје пуно је витамина А и Б. То је жути парадајз и паприка, лимун и ананас, каже лекарка.
Зелена боја, коју видимо код броколија, авокада, јабука, краставаца и кивија, означава присуство лутеина, гвожђа, калцијума, фолне киселине.
„Производи плаве и љубичасте боје садрже полифеноле и биофлавоноиде, који повећавају отпорност организма на штетне утицаје околине, јачају крвне судове, смањују емоционалну раздражљивост, побољшавају сан, расположење и памћење“, рекла је Глушакова, напомињући да су то, између осталог боровнице, љубичасти купус, смокве и црвени лук.
Међутим, треба имати на уму да снажан имунитет не обезбеђује само уравнотежена исхрана и исхрана богата витаминима, већ и режим рада и одмора, као и здрав начин живота уопште, закључила је лекарка.