„Морамо разликовати неколико питања. Једно је једнострано повлачење трупа са територије НАТО-а, на чему инсистира Русија, предлажући нам да потпишемо трактат. То је искључено. Нећемо правити такав компромис. Имамо право да штитимо све савезнике присуством трупа на источном крилу“, рекао је Столтенберг.
Међутим, како је додао, разговор је неопходан, стога је НАТО „предложио дијалог који се тиче контроле наоружања, транспарентности војних вежби, механизама који се тичу смањења ризика“.
„Алијанса је отворена за међусобну, једнаку, узајамну контролу наоружања. Међутим, то треба да буде обострано и могуће за проверу. То се тиче конвенционалних и нуклеарних снага. Уверили смо се да контрола наоружања омогућава да се смањи напетост на обе стране“, констатовао је Столтенберг.
Подсетимо, Москва је у децембру упутила Вашингтону и његовим савезницима нацрт споразума о безбедносним гаранцијама. Документ, између осталог, укључује одредбе о међусобном неразмештању ракета средњег и кратког домета у међусобном домету, одустајање даљег ширења НАТО-а на рачун бивших совјетских република и о смањењу броја војних вежби.
У Бриселу је у среду одржана седница Савета Русија-НАТО који је био наставак руско-америчких преговора о безбедносним гаранцијама одржаним 9-10. јануара у Швајцарској.