„Хабл“ је о томе прикупио податке у галаксији познатој под називом Хенизе 2-10, удаљеној на око 300 милиона светлосних година од Земље. Физичари Закарије Шуте и Ејми Рајнс са државног Универзитета Монтана анализирали су те информације и утврдили да црна рупа „рађа“ нове звезде у тој малој галаксији.
Резултати њиховог истраживања објављени су у јануарском издању часописа „Nature“.
„Пре десет година, као студент завршне године размишљала сам да ћу каријеру да посветим питању формирања звезда, погледала сам податке Хенизе и све се променило. Од почетка сам знала да се нешто необично и посебно дешава у Хенизе 2-10, а сада је Хабл пружио врло јасну слику везе између црне рупе и суседног региона формирања звезда који се налази 230 светлосних година од црне рупе“, навела је Ејми Рајнс.
Она се нада да ће нова открића помоћи да се детаљније истраже друге комбинације патуљастих галаксија и црних рупа и да се разјасни како су настале супермасивне црне рупе.
„Мајчинска“ улога црне рупе у галаксији Хенизе у супротности је са оном која се приписује црним рупама у већим галаксијама, где све што се креће према црној рупи нестаје због утицаја магнетних поља која стварају експлозије плазме.