Истраживање је показало да мозак док спавамо „активира аларм“ на могуће претње од непознатог.
Да би истражили како мозак прати нашу околину, Мануел Шаубус са аустријског универзитета у Салцбургу и његове колеге пратили у лабораторијским условима током две ноћи 17 особа, које су у просеку имале 23 године.
Прве ноћи, испитаници су се навикавали на лабораторијске услове, а друге ноћи тим научника им је док су спавали пуштао снимке људских гласова од којих су неки „спавачима“ били познати, а неки непознати.
Снимци су пуштани у четири наврата по 90 минута, са паузом од пола сата између сваког круга како би се умањила могућност да се пробуде. Гласови би изговарали три лична имена, од којих су два била уобичајена, али непозната испитаницима, а треће је било име особе која спава.
Када би учесници испитивања чули непознате гласове, научници су забележили повећање К-комплекса, односно врсте можданог таласа који је спор и изолован.
„Студија је показала да непознати гласови узнемире људе који спавају више од познатих“, ијавила је Џули Дарбишир са Универзитета у Оксфорду, објавио је „New Scientist“.
Практично, непознати гласови су изазвали јачу мождану активност, него познати гласови.
Научници су запазили да је у другој половини ноћи активност К-комплекса била мања.
„То значи да можемо да научимо нешто ново у скоро несвесном стању“, указао је Шаубс.
Он је напоменуо да то, међутим, не значи и да би током спавања могли да научимо неке нове речи.
„Ноћ вам је потребна за спавање и одмор. Уколико не спавате како треба, то може нанети више штете него користи што се тиче учења“, додао је Шаубс.