КУЛТУРА

Српски филм 2022: Хорор током мартовског погрома, Краљевић Марко, „Олуја“, злочин Удбе...

Према подацима доступним са сајта Филмског центра Србије, продукција домаћих целовечерњих играних филмова биће веома богата и у текућој 2022. години. Током ове године гледаћемо филмове који се баве хорором током мартовског погрома, Косовским бојем, Краљевићем Марком и злочинима у које је умешана Удба.
Sputnik
Нова година је почела са спортском крими драмом „Златни дечко“, редитељским дебијем Огњена Јанковића, који је од премијере 11. јануара, за само десет дана погледало сто хиљада гледалаца, у Србији и региону. За фебруар је најављена и премијера омладинске приче „Лето кад сам научила да летим“ према књизи Јасминке Петровић, режисера Радивоја Раше Андрића.

Хорор током мартовског погрома

Током фебруара у биоскопе ће коначно стићи дуго очекивана драма епохе „Било једном у Србији“. Реч је о другим филму Петра Ристовског („Краљ Петар Први“) о „српском Манчестеру“, Лесковцу између два светска рата. Главне улоге тумаче Виктор Савић, Теодора Ристовски, Слобода Мићаловић, Немања Оливерић, Радован Вујовић, Предраг Мики Манојловић и Зоран Цвијановић.
Такође дуже одлаган, нови филм „Мрак“ Душана Милића, после светске премијере (23. јануара) на 33. Филмском фестивалу у Трсту, пред домаћу публику стиже на јубиларном 50. ФЕСТ-у који се одржава од 25. фебруара до 6. марта. „Мрак“ је настао у српско-данско-бугарско-италијанско-грчкој копродукцији, а радња овог психолошког трилера на граници хорора дешава се у време мартовског погрома на Косову и Метохији. Глумачку екипу чине Даница Ћурчић, Славко Штимац, италијански уметник Флавио Паренти, Никола Ракочевић, и други.
Најновија социјална драма „Хероји радничке класе“ Милоша Пушића светску премијеру имаће на 72. Берлинском фестивалу у престижном програму „Панорама“. Филм говори о групи илегалних грађевинских радника који, остављени без новца и основних права, покушавају да се супротставе својим шефовима.

Антигона и Бановић Страхиња међу мигрантима

Награђивани филм „Страхиња Бановић“ Стефана Арсенијевића, апсолутни победник на фестивалу у Карловим Варима 2021. коначно ће имати домаћу премијеру на 50. ФЕСТ-у. Реч је о модерној верзији чувене епске песме „Бановић Страхиња“ у миљеу мигрантске кризе, о љубавном троуглу који чине јунак Страхиња, његова жена Абабу и придошлица Абу.
Мигранти су тема још два домаћа филма, од којих је остварење „Гејм“ Ане Лазаревић увелико завршен и налази се у пост-продукцији. Главни лик се такође зове Страхиња, овде је кријумчар са лошим родитељским вештинама и зависник од коцкања који бива заглављен са два дечака-мигранта у балканској забити.
Након успеха редитељског дебија „Ничије дете“, сценариста и режисер Вук Ршумовић ( један од сценариста хит филма „Златни дечко“) тренутно снима нови филм, такође са причом о мигрантима „Међу боговима“. Ова драма је као и његов први филм заснована на истинитом догађају из 2015. године, али је истовремено и адаптација чувене античке трагедије „Антигона“.
Радња ове драме почиње када млада Авганистанка стигне у Београд на врхунцу мигрантског таласа, и сазнаје да јој се млађи брат утопио у реци три недеље раније. Главну улогу игра Фереште Хосеини, вишеструко награђивана авганистанско-иранска глумица у успону, а уз њу наступају Никола Ристановски, ирански глумац Реза Акхлагхи, Вуле Марковић, Бранка Катић, Милош Тимотијевић.

Косовски бој, злочин Удбе, „Сеобе“ Црњанског

Јубиларни 50. ФЕСТ имаће још премијера домаћих филмова, као што је независно остварење „Хероји“ дебитанта Горана Николића, чија је радња смештена у средњовековну Србију после боја на Косову. Прича прати ратника који на повратку кући среће дивљег дечака и они настављају пут заједно... У „Херојима“ играју Младен Совиљ, Тодор Јовановић, Мина Николић, Бранко Перишић, Лазар Николић.
Ненад Павловић о филму „Траг дивљачи“: Време је да се мој отац Живојин Павловић врати из заборава
Прошлост је тема и филма „Траг дивљачи“, такође дебитанта Ненада Павловића, сина Живојина Жике Павловића, чије су приповетке основа за стварање сценарија овог пројекта. Перспективни новинар открива мрежу скривених злочина док извештава о свирепом убиству у Југославији, крајем седамдесетих година у које је умешана УДБА. Глумачку екипу чине Радивоје Буквић, Предраг Мики Манојловић, Нада Шаргин, Милош Тимотијевић, Драган Бјелогрлић, Милена Павловић, Борис Миливојевић, Милан Чучиловић, Јово Максић, а продуцент филма је режисер Милош Аврамовић.
Управо ће Аврамовић, након великог успеха „Јужног ветра“, снимати историјски спектакл „Сеобе“ према роману Милоша Црњанског, а за главне улоге поново жели Милоша Биковића и Миодрага Радоњића.

Краљевић Марко, „Олуја“, „Дјеца Козаре“

После успеха филма „Лихвар“, редитељ и монтажер Немања Ћеранић наставља снимање апокалиптичне драме „Воља синовљева“, у којој је окупљена занимљива екипа – Жарко Лаушевић, Сергеј Трифуновић, Светозар Цветковић, Марта Бјелица, Игор и Петар Бенчина.
Режисер и монтажер Стеван Филиповић ради на наставку свог дела „Поред мене“ под насловом „Поред тебе“, овог пута у форми трилера из света таблоидног новинарства.
Ратна драма “Олуја” Милоша Радуновића, о трагичном прогону Срба из Хрватске, снимаће се и као филм и као серија. Улоге су поверене Златану Видовићу, Јову Максићу и Давору Јањићу.
Милан Марић, један од најтраженијих глумаца после тумачења Томе Здравковића у хит филму „Тома“, виђен је и за јунака епских песама о Краљевић Марку, у истоименом остварењу редитеља Дејана Зечевића.
Овог пролећа по плану би требало да крене снимање ратне драме „Дјеца Козаре“ Лордана Зафрановића, према сценарију Арсена Диклића, који је годинама и деценијама одлаган за реализацију. Тема Зафрановићевог филма је ужас логора Јасеновац, преноси Танјуг.
РЕГИОН
Угледни хрватски филмски критичар: Два најбоља филма у региону стижу из Србије
Ово није позив на мржњу: Све популарнији глумац о страшној драми Срба – коју је сам преживео
Коментар