НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

„Карика која недостаје“: У суседној галаксији откривена нова врста масивне црне рупе

Астрофизичари су годинама покушавали да пронађу црну рупу средње масе, коју сматрају „кариком која недостаје“ између супермасивних црних рупа више милиона пута тежим од Сунца и звездане црне рупе која се формира путем гравитационог колапса звезде.
Sputnik
Само постојање црних рупа средње масе довођено је у питање и било предмет жестоких расправа унутар научне заједнице.
Међутим, судећи према студији објављеној у „The Astrophysical Journal“, тим научника открио је црну рупу за коју наводе да је средње масе и за којом су већ друго времена трагали астрофизичари широм света.
Црне рупе средње масе имају много већу масу од звездане (између 10 и неколико десетина соларних маса), али много мању од супермасивне црне рупе (између милион и неколико стотина милиона соларних маса).
Оне се јако тешко проналазе управо због тога што су мање по величини и имају слабију активност. Такође, немају толико космичког материјала у својој непосредној близини који би могле да користе као гориво, а недостаје им и снага гравитације да би могле да у себе увуку звезде, како би произвеле рендгенске зраке.

Скривала се у галаксији Андромеда

Та врста црне рупе скривала се у великом звезданом јату Б023-Г078, у галаксији Андромеда, најближој нашем Млечном путу.
„Најзанимљивија ствар у вези са овом црном рупом средње масе је њена локација — налази се у масивном звезданом јату око Андромеде и мислимо да је то заправо језгро некадашње патуљасте галаксије чије је ободе збрисала гравитација Андромеде“, изјавио је за „Гизмодо“ астрофизичар за Универзитета у Јути Анил Сет, један од аутора студије.
Истраживачи указују да би ово откриће могло да буде кључно за разумевање како црне рупе настају и расту током времена и како црне рупе мање масе постају „супермасивна чудовишта“ у центру галаксија.
Упркос томе што су научници уверени да се супермасивне црне рупе налазе у центру већине, ако и не свих галаксија, они још увек нису одгонетнули на који тачно начин те црне рупе постају тако масивне.
Према неким проценама, у близини само наше галаксије могло би да се налази око 46.000 црних рупа средње масе.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Колико црних рупа постоји у универзуму – научници новом методом стигли до невероватног броја
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Шта би се десило кад би Земља престала да се окреће око своје осе
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Објављена најдетаљнија тродимензионална мапа свемира која би могла да открије тајне космоса
Коментар