НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Када је нестала текућа вода на Марсу: Ново откриће изненадило научнике

Посматрања која је начинила дугогодишња марсовска мисија НАСА показала су да је текућа вода на Марсу постојала пре две милијарде година, што је велико изненађење за научнике, јер се до сада сматрало да је она нестала много раније.
Sputnik
Научници су мапирали присуство наслага хлоридне соли, које је нанела текућа вода, користећи податке НАСА орбитера који кружи око Црвене планете дуже од 15 година.
Проучавајући на десетина фотографија наслага соли, научници су дошли до сазнања о њиховој старости методом „пребројавања кратера“ - што је млађи неки регион, то у њему има мање кратера, уз друге чиниоце који се узимају у обзир.
Тако су израчунали да је текућа вода на Марсу постојала пре две милијарде година, иако се до сада веровало да је нестала пре три милијарде. Ново откриће, објављено у часопису Америчког удружења геофизичара, могло би да има велики утицај на проучавање геолошке историје суседне планете, али и на потрагу за могућим остацима живота.
„Вредност Марсовог орбитера је у томе што добијамо све детаљнију слику о тој планети. Што већи део планете мапирамо нашим инструментима, боље разумемо њену историју“, рекла је Лесли Тампари из НАСА.
Захваљујући подацима орбитера и његове широкоугаоне камере, направљене су и висинске мапе Марса, као и детаљне мапе на основу снимака високе резолуције, на којима могу да се уоче кратери величине НАСА марсовског ровера.
Наслаге сланих минерала прва је уочила летелица „Марс Одисеј“ пре 14 година, али су захваљујући орбитеровим инструментима високе резолуције оне боље проучене, наводи Лајвсајенс.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Значајно откриће на Црвеној планети: Лоциране оазе пуне воде /видео/
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Шта је блокирало ровер на Марсу: Сензори забележили неуобичајена мерења
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Црвена планета из потпуно нове перспективе: Објављени детаљни снимци са Марса /видео/
Коментар