Ово воће горког укуса богато је калијумом и витамином Ц и калијумом, две хранљиве материје које су телу потребне за правилно функционисање; међутим, сок од грејпфрута помешан са неким лековима може утицати на њихов рад.
Према Управи за храну и лекове, агенцији Владе Сједињених Држава (ФДА), сок од грејпфрута може утицати на људе који конзумирају одређене статине и фексофенадин.
Представљамо лекове које не треба мешати са соком од грејпфрута.
Статини за снижавање холестерола, као што су „зокор“ (симвастатин) и „липитор“ (аторвастатин).
Лекови за висок крвни притисак као што су „прокардија“ и „адалат ЦЦ“ (оба нифедипини).
Лекови за спречавање одбацивања трансплантираних органа као што су „неорал“ и „сандимун“ у капсулама или оралном раствору (циклоспорин).
Лекови против анксиозности као што је буспирон.
Кортикостероиди који лече Кронову болест или улцерозни колитис као што су „ентокорт ЕЦ“ и „уцерис“ (оба будезониди).
Лекови који лече абнормалне срчане ритмове као што су „пацероне“ и „кордарон“ таблете (обе амиодарони).
Антихистаминици као што је „алегра“ (фексофенадини).
Сок од грејпфрута не утиче на све лекове у горњим категоријама. Озбиљност интеракције може бити различита у зависности од особе, лека и количине сока од грејпфрута коју пијете.
Према извештају ФДА, код примене већине лекова на које утиче сок од грејпфрута дешава се да састојци из овог цитруса омогућавају да „више лека уђе у крв“, објашњава др Ши Меј Ханг из ФДА. Сок од грејпфрута може да блокира деловање ових ензима, повећавајући количину лека у телу, што заузврат доводи до појачаних нежељених ефеката.