Такозвани „ратници од теракоте“ су фигуре у природној величини за које се верује да су изграђене да заштите првог кинеског цара у загробном животу.
Ископани ратници су углавном били пешадинци и кочијаши, али има и неколико генерала, судећи по њиховим оклопима, пише портал „Лајв сајенс“.
Војска од теракоте, облик погребне уметности сахрањивања око 210-209. п.н.е., случајно је откривена 1974. године и од тада се сматра једним од најпознатијих светских археолошких налазишта. Савремени археолози верују да је војска створена да служи цару у загробном животу.
Верује се да се „војска загробног живота” састојала од 8.000 извајаних ратника смештених у три јаме око 1,6 км североисточно од маузолеја. Археолози су већ открили око 2.000 ратника који су обично били сахрањени са оружјем. Скулптуре гледају ка истоку и налазе се у борбеној формацији. Свака од скулптури је јединствена, тако да не постоје две идентичне. Скулптуре су наоружане луковима и стрелама, копљима, мачевима и др. Наоружање је у време открића било још увек веома оштро. Године 1987. УНЕСКО их је прогласио светском баштином.
Према веб-страници Музеја маузолеја цара Ћин Ши Хуанга, ратници се често налазе у комадима, а рестауратори их састављају. Исти поступак чека и новооткривене војнике док се научници надају сазнању нечег новог о војсци од теракоте.