Егзопланета има само четвртину масе Земље. Удаљеност њене орбите од звезде око које кружи је изузетно кратка, око четири милиона километара.
Названа Проксима Д, ова звезда за само пет дана заврши један круг. Орбитира између звезде и тзв. насељиве зоне, области око звезде у којој може постојати течна вода.
Ово откриће омогућио је високопрецизни спектрограф ЕСПРЕССО, инструмент посвећен потрази за егзопланетама инсталиран на телескопу Европске јужне опсерваторије (ЕСО) у Чилеу, преноси Спутњик мундо.
Технологија радијалне брзине коју обезбеђује ЕСПРЕССО детектује мала колебања у кретању звезде изазвана гравитационим привлачењем планете у орбити. Успео је да открије Проксиму, која у својој звезди изазива само благо кретање напред и назад од само 40 цм/с (1,44 км/ч).
„Ово достигнуће је изузетно важно. Оно показује да техника радијалне брзине има потенцијал да открије присуство популације светлих планета, попут наше, за које се очекује да ће бити најзаступљеније у нашој галаксији и потенцијално уточиште живота каквог познајемо“, каже научник који ради на спектрографу ЕСПРЕССО Педро Фигеира.
Проксима Д је трећа планета око Проксиме кентаури која се посматра. Прати је Проксима Б, планета чија је маса упоредива са Земљином, којој је потребно 11 дана да заврши своју орбиту. И Проксима Ц, за коју се сматра да је потребно око пет година да обиђе звезду.
„Откриће указује да се чини да је наш најближи звездани сусед окружен новим занимљивим световима који су нам надохват руке са којима можемо да спроведемо даља проучавања и истраживања у будућности“, објашњава главни аутор студије Жоао Фарија.