Газа је богата антиквитетима, јер је била битна трговинска тачка у бројним цивилизацијама, које сежу до старих Египћана и Филистинаца описаних у Библији, кроз Римско царство и крсташке ратове.
Међу рушевинама откривеним на тој територији налазе се и оне из времена Александра Македонског и инвазије Монгола.
До сада је откривено 20 римских гробова и очекује се да тимови укупно лоцирају 80 гробова на гробљу површине 50 квадратних метара. Отворена су два гроба, од којих је један садржавао скелетне остатке, а други глинене посуде.
„Због облика гробова и релативно орнаментираних декорација, они вероватно припадају високо рангираним људима у Римском царству из првог столећа", саопштио је Џамал Абу Рида, генерални директор министарства туризма и антиквтиета у Гази.
За разлику од муслиманских гробова из каснијих периода окренутих према северу или југу, римски гробови окренути су према истоку или западу, казао је.
„Имали смо неколико открића у прошлости, али је ово најбитније археолошко откриће у протеклих десет година“, истакао је Абу Рида.
То подручје је затворено за новинаре и јавност док се локација организује и осигура за посетиоце.
Локацију, коју надзире француски тим стручњака, пронашао је тим грађевинских радника који је радио на пројекту градње стамбених зграда уз египатско финансирање. Када су наишли на велике древне цигле с гробља, они су зауставили рад и позвали су археологе, преноси агенција Ројтерс.