Велико откриће у Египту: Пронађено 18.000 порука старих 2.000 година на различитим језицима /фото/
CC BY-SA 4.0 / Wikipedia/Einsamer Schütze/Cropped photo / Остаци града Атрибиса из старог Египта
Пратите нас
Археолози су открили највећу колекцију записа из старог Египта, од којих су неки стари и више од 2.000 година. Ради се о 18.000 порука исписаних на грнчарији, нађених у старом граду Атрибису, који се налазио на 40 километара северно од данашњег Каира.
У питању су исписани комади грнчарије, познати као остракон или острака. Пошто су били јефтинији и приступачнији од папируса, коришћени су за записивање разних ствари, од спискова за куповину, преко записа о трговини, копирање текстова или учење писања.
Велики део новооткривених записа управо је припадао некој од школа старог Египта, сматрају археолози.
Our #Athribis Project is on the news - yet again! 🙌
— IANES_Tuebingen (@ianestue) January 31, 2022
More than 18.000 ostraka document trade and scribal education in ancient #Egypt 2000 years ago
👉https://t.co/lhCxDVAwEw#research #egyptology #university pic.twitter.com/ZkQ53Vul1O
„На остраконима су исписани листе месеци, бројеви, аритметички проблеми, вежбе из граматике и „птичји алфабет“ у ком је свако слово повезано са птицом чије име почиње тим словом“, каже египтолог Кристијан Лејц са Универзитета Тибинген у Немачкој.
Више од стотину остракона нађених у Атрибису исписано је у вежбама понављања, у којима су иста слова писана више пута са обе стране.
Поруке на остраконима писане су на различитим језицима и различитим писмима. Највећи број писан је египатским демотским писмом, које је било званично током владавине Птолемеја Дванаестог, Клеопатрионог оца, који је владао између 81. и 59. године пре нове ере, а потом поново од 55. до 51. године пре нове ере.
More than 18,000 pot sherds (#Ostraka) document life in ancient #Egypt: Finds from ancient #Athribis detail trade, teaching materials and even school punishments https://t.co/2M7yeYfj5p #uni_tue @ianestue #Egyptology @egymonuments @CNRS pic.twitter.com/roQcLJrBsA
— Universität Tübingen (@uni_tue) February 1, 2022
Током његове владавине, Атрибис је био престоница једне од египатских покрајина. Иако је демотско писмо у том тренутку било најпопуларније, ђаци су учени и поједностављеној форми хијероглифа.
Међу записима су и они писани на грчком, арапском и коптском језику.
На откривеним записима виде се и утицаји Римског царства, после пада Птолемејског краљевства. Тако се у записима помиње низ римских императора, као што су Нерон, Веспазијан, Тит, Домицијан, па чак и Хадријан, који је владао између 117 и 138 године, преноси Сајенс алерт.