НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Пронађен први четвороструки астероид

Астрономи су установили да астероид 130 Електра, првобитно откривен још 1873. године, прате три мања сателитска тела (месеца), што га у суштини чини првим четвороструким системом који је пронађен.
Sputnik
Новооткривени месец је пречника око 1,6 километара и има просечну орбиталну удаљеност од око 340 километара.
Прва два месеца који круже око астероида уочена су 2003. и 2014. године, а најновије откриће чини овај систем астероида најбројнијим до сада, пише портал „Сајенс алерт“.
Тим, предвођен Ентонијем Бердуом из Националног института за астрономска истраживања Тајланда, имплементирао је „новоразвијени цевовод за редукцију података за спектрографе интегралног поља“, заједно са „алгоритмом за реконструкцију функције наменског ширења тачака за моделирање ореола астероида“, на архивским подацима добијеним Спектро-полариметријским истраживањем егзопланета високог контраста.
Користећи ове технике, астрономи су успели да уоче трећи месец С/2014 (130) 2, који има око 1,6 километара у пречнику и чија је просечна орбитална удаљеност око 340 километара.

„Објављујемо откриће С/2014 (130) 2, трећег месеца у орбити (130) Електре, што га чини првим четвороструким астероидом икада пронађеним“, саопштио је тим.

Поређења ради, месец астероида који је примећен 2003. године, означен као С/2003 (130), има око шест километара у пречнику и кружи око астероида на удаљености од око 1.300 километара, док је други месец, С/2014 (130) 1, има око 2 километра у пречнику и има просечну орбиталну удаљеност од око 500 километара.
Астрономи су у свом истраживању навели да су потребна додатна запажања да би се „боље проценила” орбита новооткривеног месеца и да би се „предложио модел формирања”.

„Ова нова детекција ипак показује да наменски алгоритми за обраду података који моделирају физику инструмената могу даље да помере границе контраста“, претпоставили су они.

РУСИЈА
Руски научници праве нови модел летелица за истраживање далеког свемира
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Хаос и деструкција: Снимљен судар три галаксије у свемиру /фото/
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Звездани шестоугаоник: Најмоћнији телескоп у свемиру послао нову слику /фото/
Коментар