ЕКОНОМИЈА

Пет питања која треба да питате агента за некретнине пре куповине стана

Куповина некретнине, било да је прва или десета – сасвим је неважно, никада није једноставан и лак посао. Најпре је потребно пронаћи оно што вам је потребно, у одређеном делу града, одређену квадратуру, испунити све жеље у вези са изгледом некретнине, спратности, а све то опет уклопити у оно најважније – финансијске могућности.
Sputnik
Уколико сте некада сами прошли кроз све ово, без стручне помоћи, онда је сасвим сигурно да знате да се ради о врло напорном, нимало лаком послу.
А ако ангажујете агенцију за некретнине, и ваше интересовање за куповину иде дубље, треба да поставите одређена питања која ће вам појаснити ситуацију и сигурно олакшати куповину стана или куће. Када дођете до тренутка куповине, пожељно је да свом агенту поставите ових пет питања, пише Блиц бизнис.

Зашто се некретнина нашла у продаји?

Ово је питање на које агент за некретнине није дужан да вам да одговор, јер поред свега, није нужно ни да зна разлог. Међутим, ако му је разлог познат и открије вам га, онда вам то може помоћи у самој одлуци да ли да стан узимате или не. Посебно је добро и важно ово питање поставити када увидите да је цена значајно испод вредности саме некретнине, па је јако важно знати зашто је то тако. Уз све то, поједини разлози вам могу оставити простора за преговарање око цене стана и њеног умањења, што је још један одличан разлог зашто је ово питање важно поставити на самом почетку.

Који је распон цена сличних некретнина?

Да бисте открили да ли је нека некретнина прецењена онда је морате поредити са другим некретнинама сличне квадратуре, размештаја, старости, тј. свих сличних особина. Овим, као и у претходном случају добијате простор да можда утичете на смањење цене која је постављена и која вам се нуди за куповину стана или куће. Наравно, може се догодити и да схватите да сте и уштедели новац купујући одређену некретнину, односно, да је њена вредност већа од оне која се тражи да је платите. Било како било, поређење у оваквим куповинама је од великог значаја како касније не би дошло до кајања због сазнања да сте на губитку.

Колико дуго је некретнина на тржишту и да ли је бележена промена цене?

Неке некретнине не доживе да су на тржишту ни месец дана, док неке дочекају и годину, две да се налазе на списку за продају. Међутим, тај податак не утиче посебно на цену, јер време задржавања на тржишту не говори о самој вредности куће. Оно је важно када се погледа цена, тј. да ли се она кроз време мењала, односно спуштала. То је чињеница која ће вам без икаквог проблема рећи да је власник некретнине увек спреман на преговоре о самој цени коју је потребно платити, у односу на оног који цену држи константном, па ово питање никада не заобиђите да поставите свом агенту за некретнине, не само када је продаја, већ и када је издавање у питању.

Шта је важно знати о делу града где се некретнина налази?

Агенти за некретнине на основу свог искуства могу створити одређену слику о неком насељу. Знају битне појединости које вам могу помоћи при избору па не заборавите да питате шта је то што морате знати о том крају града и које су његове предности и мане.
Некада се може догодити да се некретнина налази у близини транзита, можда неке депоније, игралишта које је константно активно, на раскрсници где су честе саобраћајне незгоде и слично. То су ствари које ће вас озбиљно запитати да ли желите ту некретнину и да ли је она заправо оно што вам је потребно.

Која је висина месечних трошкова?

Једно од најчешћих спотицања догоди се управо када су месечни трошкови у питању. У моменту куповине или изнајмљивања, највећи број људи заборави да затражи информацију о трошковима за електричну енергију, грејање, воду и слично, као и о висини пореза који је потребно платити. Некада се догоди да због одређених недостатака, стан има већу потрошњу електричне енергије, потребу за појачаним грејањем, што и на месечном и на годишњем нивоу повећава финансијске издатке, пише портал некретнине.рс.
Зато је важно поставити питање о неким просечним трошковима, јер увек морате планирати да се нађете у оквиру свог буџета или да буде мање од њега, а не да те оквире прелазите, јер тако долазите до озбиљног проблема након неког времена.

Која су реална улагања?

Чак и онда када купујете сасвим нову некретнину морате бити спремни на то да ће одређена улагања постојати, а прича је тек озбиљнија када узимате стан у нешто старијој стамбеној јединици.
Зато можете свог агента за некретнине питати да вам на основу свог искуства каже која су то реална улагања, односно, шта је заиста потребно изменити како бисте удобно живели у том простору. Одређене ствари ћете видети и сами када посетите и видите некретнину, али мишљење стручне особе ће вам увек бити од помоћи. Одговор на ово питање може бити један од оних који ће вам помоћи да донесете коначну одлуку и да пресечете да ли ће то бити ваш нови дом или је потребно наставити потрагу.
Свако од ових питања је важно и за куповину и за изнајмљивање некретнине. Чињеница је да ћете најбоље одговоре добити од агенције за некретнине и да ћете уз њихову помоћ наћи простор који вам је потребан, а оно што је најбитније проћи ћете кроз цео тај процес уз много мање стреса.
ЕКОНОМИЈА
Цене некретнина у Србији и даље све више: Два града претекла Београд у тренду раста
ЕКОНОМИЈА
Велики искорак на тржишту некретнина у Србији: Уводи се „катастарски аларм“ – на шта све упозорава
ЕКОНОМИЈА
Ко купује станове у Београду
Коментар