СРБИЈА

Стопа незапослености у Србији пала испод 10 одсто

Стопа незапослености у Србији је опала за 0,7 процентних поена на 9,8 посто у четвртом тромесечју 2021. године у односу на претходни квартал, показују тек објављени подаци из Анкете о радној снази Републичког завода за статистику.
Sputnik
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, који нико не може да угаси.
Стопа дугорочне незапослености у Србији такође је опала на кварталном нивоу за 0,6 процентних поена на 4,6 посто.
Истовремено, стопа запослености у последња три месеца прошле године остала је на непромењеном нивоу и износила је 50 процената, као у трећем тромесечју.
Број запослених у Србији је у извештајном периоду износио 2.917.400, а број незапослених 316.700 особа.
У оквиру укупне запослености, у четвртом тромесечју је дошло до повећања формалне запослености за 26.000 особа, углавном у ванпољопривредном сектору, као и до смањења неформалне запослености за 33.100 радника, чему је допринело смањење „рада на црно“ како у пољопривреди тако и изван ње.
Стопа укупне неформалне запослености у периоду октобар-децембар износила је 13,7 процената, што је у односу на трећи квартал мање за 1,1 процентни поен.
Према статистичким подацима, раст запослености је био најизраженији у популацији са вишим и високим нивоом образовања и у старосној групи 35–54 године.
Стопа запослености младих у доби између 15 и 24 године смањена је за четири процентна поена у последњем лањском тромесечју на 23,3 посто, док је стопа незапослености младог становништва порасла за 5,6 одсто на 28,7 процената.
Удео младих узраста од 15 до 24 године који нити раде нити су у процесу образовања у укупној младој популацији, тзв. НЕЕТ стопа, износила је 15,6 посто и мања је за 2,5 процентних поена него у трећем тромесечју.
Стопа активности становништва старог 15 и више година износила је 55,4 процента, при чему је стопа активности мушкараца била 63,7 одсто, а жена 47,7 посто у четвртом кварталу, пренео је Танјуг.
ЕКОНОМИЈА
Почело је: Четвородневна радна недеља и у Србији
ЕКОНОМИЈА
Посла у Србији ће тек да буде, незапосленост није ни на видику: Где се запослити, шта вуче тржиште?
Коментар