Научници су знали да је споменик подигнут у правцу изласка сунца летњег солстиција и заласка сунца зимског солстиција. Професор Дарвил је анализирао камење, а затим га упоредио са другим каменим календарима из овог периода.
Дошао је до закључка да је споменик календар „заснован на тропској соларној години од 365,25 дана“. Сваки од 30 камена у сарсен кругу, казао је он, представља дан у року од месец дана, подељен на три недеље по 10 дана, преноси „Спутњик Интернешенал“.
„Такав соларни календар је развијен у источном Медитерану у вековима после 3000. године пре нове ере, а усвојен је у Египту као грађански календар око 2700. године пре нове ере и био је широко коришћен на почетку Старог краљевства око 2600. године пре нове ере“, рекао је он, додајући да су творци Стоунхенџа били под утицајем других култура.
Споменик у каменом кругу, изграђен између 3000. и 1520. године пре нове ере, деценијама је збуњивао археологе. Једна од највећих мистерија је сврха Стоунхенџа. Неки истраживачи сугеришу да је то било верско место, док су други тврдили да је изграђен у част предака.