Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, који нико не може да угаси, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
Неон, неопходан за ласере који се користе за прављење чипова, је нуспроизвод руске производње челика. Затим се пречишћава у Украјини.
Паладијум се користи у сензорима и меморији.
Тренутни глобални недостатак чипова погоршаће се ако застој потраје јер више од 40% светске понуде паладијума долази из Русије, док Украјина производи 70% глобалне понуде неона, наводи Moody’s Analytics.
Током рата у Украјини 2014-2015, цене неона су порасле неколико пута, што указује на то колико ово може бити озбиљно за индустрију полупроводника.
Текући недостатак чипова озбиљно је погодио глобалне произвођаче током пандемије ковид19 након што су рад на даљину и ограничења мобилности изазвали убрзање дигитализације широм света, преноси РТ.
Moody’s Analytics очекује да ће се криза чипова продубити ако се договор не постигне у наредним месецима, а то ће утицати на индустрије које веома зависе од производње полупроводника.
„То значи да предстоје значајни ризици за многе произвођаче аутомобила, произвођаче електронских уређаја, произвођаче телефона и многе друге секторе који се све више ослањају на чипове да би њихови производи функционисали“, упозоравају стручњаци.