РУСИЈА

Руски научници смислили „вакцину“ против сајбер претњи

Руски научници развили су систем који користи процес 'имунизације' савремене информационе инфраструктуре за заштиту од сајбер напада, показују резултати студије објављени у научном часопису „Симетри“.
Sputnik
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).

Систем који су развили стручњаци Института за сајбер безбедност и заштиту информација Политехничког универзитета „Петар Велики“ у Санкт Петербургу (СПбПУ), омогућава брз одговор на упад уљеза у заштићени инфраструктурни објекат.
Како је за „Спутњик“ саопштено из сектора за односе са јавношћу универзитета, „приступ се заснива на идеји да за сваку неовлашћену акцију систем аутоматски генерише симетричан одговор који неутралише штету од акције или је минимизира“.
Хакер за компјутером
Научници су појаснили да су адекватност одговора и велика брзина његовог генерисања могући захваљујући обимној бази знања, укључујући сценарије сајбер напада и скупове одбрамбених реакција. Коришћење механизама вештачке интелигенције, према њиховим речима, омогућава оптимизацију избора најпогоднијих сценарија.
„Употреба биоинспирисаних принципа (принципа функционисања имунитета тела) за заштиту савремених техничких система не само да ће повећати ниво њихове безбедности, већ ће и надаље одредити принципе формирања техничких система отпорних на сајбер нападе“, рекао је Евгениј Павленко, сарадник на Институту у Санкт Петербургу.
Према његовим речима, резултати добијени математичким моделирањем потврђују ефикасност и одрживост приступа.
„Поред тога, експериментално је потврђена потреба за приоритетном заштитом критичних чворова, док имунизација некритичних чворова није значајно утицала на повећање нивоа заштите“, додао је научник.
Према речима стручњака, развој може наћи своју примену у индустријама попут енергетике и производње. Тренутни ниво развоја ових индустрија карактерише велика, често дистрибуирана, мрежна инфраструктура, присуство редундантних чворова и јасно дефинисане критичне компоненте, које су најчешће мета сајбер напада.
Из СПбПУ је саопштено да ће ово истраживање бити настављено у оквиру рада за који је добијена стипендија председника Руске Федерације за државну подршку младим руским научницима „Обезбеђивање информационе безбедности сложених система заснованих на вештачкој имунизацији“, додељене Евгенију Павленку.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Тајна стаклених куглица: Шта је открио кинески ровер на тамној страни Месеца
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Астероид величине аутобуса вечерас прилази Земљи
Коментар