ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
„Давно се у Савету Европе све претворило у прашину и трулеж. Ова организација постала је само оруђе НАТО пропаганде и не грешим кад то кажем. Више пута смо о томе говорили - управо су структуре Алијансе и држава чланица Алијансе посредством одговарајућих механизама НАТО-а умногоме обликовале питања која се разматрају у оквиру Савета Европе“, рекла је Захарова за радио „Спутњик“.
Она је још истакла да Русија нема шта да тражи у Савету Европе, док та организација постоји у оваквој форми.
„Ми смо предузели потребне кораке и објаснили их. У оваквом Савету Европе какав је он тренутно, Русија нема шта да тражи“, нагласила је Захарова.
Према њеним речима, кад су у питању Сједињене Америчке Државе, оне у свим светским институцијама сузбијају супротна мишљења и покушавају да их подреде својим политичким интересима. То се, како је додала, односи и на дешавања у области спорта.
Изјаве Јапана о Курилима - одраз политичке конфронтације САД и Русије
Портпаролка Министарства спољних послова прокоментарисала је и нове изјаве Јапана о Курилским острвима, рекавши да оне следе политичку конфронтацију САД и Русије. Како је додала, одлуке се намећу јапанским властима.
„Сада апсолутно јасно видимо одсуство сопствене спољнополитичке линије Јапана у међународним пословима. Линију диктира само Вашингтон, једноставно је диктира, не формулишу је јапанске власти са становишта националних интереса ни добросуседских односа“, објаснила је Захарова.
Она је такође истакла да су Русија и Јапан имали одличан програм интеракције и сарадње, као и да су стране успеле да идентификују приоритетне области за сарадњу, али су то све постале неактуелне теме, јер то није одговарало Вашингтону.
Специјална војна операција Русије у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу. Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.
Савет Европе покренуо је раније процедуру привременог обустављања чланства Русије у тој организацији због руске специјалне операције за заштиту Донбаса.