ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЧИТАОЦЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму, а све видео садржаје на платформи „Одиси“ (odysee.com).
„Примили смо низ захтева (од држава-чланица УН) да буду укључене у коауторе (резолуције) и планирамо да у најскорије време затражимо гласање о нашем нацрту у Савету безбедности“, рекао је Пољански.
Према нацрту резолуције, Савет безбедности позива на „прекид ватре постигнут преговорима како би се обезбедила брза, безбедна, добровољна и несметана евакуација свих цивила“. Истовремено, Савет безбедности истиче потребу да се стране у ту сврху договоре о хуманитарним паузама.
У тексту у чији је увид имао Спутњик, такође се наводи да Савет безбедности УН захтева пуну заштиту цивила, укључујући хуманитарно особље и људе у рањивом положају, међу којима су жене и деца.
Осим тога, у документу се налази позив да се не користи цивилна инфраструктура за смештај војних објеката, као ни да се они не постављају у густо насељеним подручјима.
Према нацрту, Савет безбедности захтева од свих страна да обезбеде заштиту свог медицинског и хуманитарног особља, њихових возила и опреме, болница и других здравствених установа. Нацрт резолуције позива све стране да омогуће безбедан и несметан излазак из Украјине, укључујући страним држављанима без дискриминације, и олакшавање безбедног и несметаног приступа хуманитарној помоћи онима којима је потребна у и око Украјине.
Како се наводи у тексту, Савет безбедности УН „позива државе-чланице да финансирају хитни позив УН за пружање хуманитарне помоћи Украјини, као и регионални акциони план о избеглицама за Украјину“.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.