ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„ЦКБ банка узима у обзир ембарго, санкције и друге рестриктивне мјере међународних организација и разних држава, а нарочито важеће одредбе Савјета базбиједности УН и Европске уније“, каже се у одговору на захтев Бобана Нововића, дописника Спутњика Србија из Црне Горе да му се објасни зашто не може да подигне свој лични доходак.
За оне који, евентуално, не знају – Савет безбедности такву одлуку није никад донео. А не би ни могао – за то би требало да гласа и Русија.
Али банка се, не желећи да стане иза својих наопаких решења и кршења правила и закона, скрива иза измишљених одлука Уједињених нација. А кад већ тих одлука нема, додаће и некакву одлуку америчког председника. Човек би помислио да је Бајден лично забранио банци у Црној Гори да исплати хонорар дописнику Спутњика из Подгорице. Јер управо је о томе реч – хонорар, у еврима, послат је из Београда у Подгорицу. Пошто су и Србија и Црна Гора чланице свифта, еври иду преко земље посредника, у овом случају Немачке. И, за дивно чудо, „Дојче банка“, банка најјаче државе Европске уније и чланица НАТО-а, није извршила „наредбу“ Савета безбедности и америчког председника. Није, јер такве одлуке нема. Постоје наравно санкције ЕУ Русији, (Црна Гора није чланица ЕУ и санкције не важе док их Влада не уведе), постоје и санкције руским олигарсима, онима који свој новац држе у туђој, а не у својој земљи, и коначно, постоје и персоналне санкције неким људима са именима и презименима, које Запад сматра опасним. Спискови тих људи се јавно објављују и можемо да гарантујемо да ни на једном списку нема Бобана Нововића. Он је, изгледа, опасан само за Црну Гору. Вероватно су се уплашили да би, да је добио свој заслужени хонорар, сигурни смо, далеко мањи него што примају, на пример, неки запослени у ЦКБ банци, могао да га потроши, на пример – за куповину калашњикова! А то вам је онда, загарантован „негативан утицај“ на пословање, чега се банка највише плаши. Даш клијенту оно што му припада и банка пропадне!
„Банка спроводи мјере своје пословне политике тако што обезбјеђује да се избјегну трансакције и односи који имају негативан утицај на њену репутацију и пословне односе“, пише у нечитко потписаном образложењу банке – да се не зна ко је тако „генијалну“ одлуку донео.
Наравно, оно што нас у овом тренутку најмање занима, то је репутација ове неодговорне банке, али би одговорни у њој (ако постоје) могли да се запитају да ли је штету већу од непостојећег калашњикова банци нанео потпис (макар и нечитак) који гарантује да новац клијента није сигуран! Потпис којим се показује да одговор да ли ће вам исплатити новац који је прошао међународну контролу, зависи од добре воље некога ко је решио да буде „већи католик од папе“, и ко је заборавио да у уговору с клијентом сигурно не стоји да може да располаже његовим новцем онако како сматра за сходно.
Али у данашњем лудилу чак је и замисливо да председник Америке у Белој кући потпише ванредни декрет о плати дописника Спутњика из Подгорице. Можда је банка заробила плату очекујући баш тај Бајденов потпис. Једно је сигурно – ако заплена Нововићеве плате дође пред Савет безбедности УН, ту ће је сигурно ослободити руски вето. А негативни утицај на репутацију ЦКБ банке довешће стварно до катастрофе – банка ће морати да учини једну страшну ствар – да исплати човеку поштено зарађену плату!