ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
„Све фотографије и видео-материјали које је објавио кијевски режим, а који наводно сведоче о некаквим ‘злочинима’ руских војника у граду Буча у Кијевској области, представљају још једну провокацију“, истиче се у саопштењу Министарства.
У саопштењу Министарства се наводи да су се све руске јединице у потпуности повукле из Буче још 30. марта, дан након директне рунде преговора Русије и Украјине у Турској.
„Штавише, 31. марта градоначелник града Буче Анатолиј Федорук је у својој видео-поруци потврдио да у граду нема руских војника, али није поменуо ниједног становника убијеног на улици и везаних руку. Стога не изненађује што су се сви такозвани ‘докази злочина’ у Бучи појавили тек четвртог дана, када су у град стигли припадници Службе безбедности Украјиние и представници украјинске телевизије“, објаснили су у Министарству одбране.
Министарство је такође навело да посебно забрињава што се сва тела људи чије је слике објавио кијевски режим, после најмање четири дана, нису укочила, немају карактеристичне мртвачке флеке а на ранама незгрушану крв.
Министарство је приметило да су „фотографије и видео-снимци из Буче још једна изрежирана продукција кијевског режима за западне медије, као што је то било са породилиштем у Маријупољу и у другим градовима“.
У Министарству наводе да су се становници Буче слободно кретали градом док је он био под контролом руских Оружаних снага, као и да су руски војници допремили 452 тоне хуманитарне помоћи у насеља Кијевске области.
„Све време док је град био под контролом руских оружаних снага, а и после, све до данас у Бучи су се мештани слободно кретали градом и користили мобилну комуникацију“, напомиње Министарство.
Излази из града нису били блокирани. Сви мештани су имали могућност да слободно напусте насеље у правцу севера, укључујући и Белорусију.
„Истовремено су украјинске трупе даноноћно гранатирале јужне периферије града, укључујући и стамбена насеља, из артиљеријског оруђа крупног калибра, тенкова и вишецевних ракетних бацача“, додаје се у саопштењу Министарства.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.