КУЛТУРА

Дејан Коларов о претњи отказима због „Лабудовог језера“: Пустите културу да буде култура

Чланови балетске трупе „Украјински класични балет“, која се налази на турнеји у Италији добили су претње отказима због планираних извођења балета „Лабудово језеро“ Петра Иљича Чајковског.
Sputnik
„Плесачи наше балетске трупе су запослени у веома великим позориштима, а две су звезде Националне опере Украјине, Олга Голица и Јуриј Кекало, играчи највишег међународног нивоа, по доласку у позориште добили наређење да не играју ’Лабудово језеро’ под претњом отказа“, рекла је менаџерка балета трупе Наталија Јорданов.
Према њеним речима, дешавале су се и „озбиљније оптужбе“ против уметника.
„Жао ми је што култура неизбежно постаје предмет експлоатације“, рекла је Јорданов.
Коментаришући овај још један у низу културних скандала који су последица брисања руске културе, балетски играч и кореограф Дејан Коларов за Спутњик каже да је чин забране „Лабудовог језера“ неоправдан, о чијем год извођењу да је реч.
„Култура нема везе и не треба да има везе са оружаним сукобима. Чајковски постоји, и постојаће, ово је хир Европске уније. Мислим да је то све бесмислено. Пустите културу да буде култура“, апелује Коларов.
КУЛТУРА
Руска култура је добро човечанства, парче људскости на које сви имамо право

Музика и покрет су универзални језици

Према његовом мишљењу, ратови су се водили и раније. Ми смо, такође, прошли кроз тај пакао, али никоме нисмо затворили врата.
„Будалаштина је бранити уметности да пробија границе. Нарочито када је реч о музици и покрету који су универзални језици. Сви их чујемо, сви их разумемо. Уметност је увек била без граница, увек је путовала и кретала се свукуда“, сматра уметник.
КУЛТУРА
Врхунац хистеричног рата: Марвеловим јунацима ударили на Достојевског и Чајковског /видео/
Као члан некадашње поставе „Лабудовог језера“ Коларов истиче да је то ремек-дело, о чијем квалитету сведочи време.
„Класике какви су ’Лабудово језеро’ или ’Крцко Орашчић’ бескрајно сам поштовао и уживао у њиховим извођењима. Међутим, проблем је настао када је политика почела да руководи људима на челу културних институција. То да се политика меша у културу много више него што би требало могу да посведочим из сопственог искуства. Те су одлуке лоше за уметнике, лоше за културу, лоше за публику, а добре само за политичаре“.
Речи нашег саговорника потврђује и полемика која се води између управе Националне опере Украјине и балетске трупе „Украјински класични балет“.
У руководству опере наглашавају да организатори турнеје користе бренд установе, иако са њима није било преговора и нису склопљени уговори.

Дисциплинске опомене уметницима

„Са жаљењем сазнајемо да међу најављеним извођачима у овим представама има и уметника нашег позоришта који су приватно дали сагласност да се оне изводе“, наводи се у саопштењу.
Дирекција је упутила и дисциплинске опомене уметницима и протест продуцентима.
Италијанска страна се није сложила са овим ставом.
„Култура треба да уједињује народе, а руска уметност је постала светска баштина“, кажу организатори у Италији.
КУЛТУРА
Како су сликарска ремек-дела из Третјаковске галерије и Ермитажа умало постала ратни плен
Раније је балетска трупа, на захтев руководства Министарства културе Украјине и Националне опере, била принуђена да у неким градовима уместо „Лабудовог језера“ изведе балет „Жизела“ и делове других балетских дела.
Наступи у оквиру турнеје, чији приход иде за подршку становништву Украјине, већ су одржани у Кому, Ферари и Лонигу у провинцији Вићенца, а планирани су наступи у Трсту, Напуљу, Фиренци и другим градовима.
Подкаст
Сопран Весна Ђурковић открива шта пева у купатилу | Орбита културе
Коментар