ЕКОНОМИЈА

Објављени нови подаци о инфлацији у Србији

Инфлација у Србији је порасла у марту 2022. године за 0,8 одсто у односу на фебруар, док у односу на исти месец 2021. године бележи раст од 9,1 одсто, објавио је данас Републички завод за статистику.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Потрошачке цене су у марту, у поређењу са децембром 2021. године, у просеку повећане за 2,8 процената.
На месечном нивоу, у марту су највише порасле цене опреме за стан и текуће одржавање, за 1,7 одсто, транспорт је поскупео за 1,5 процената, храна и безалкохолна пића и ресторани и хотели за по 1,1 одсто, те становање, вода, електрична енергија, гас и остала горива и здравље за по 0,9 процената.
Цене алкохолних пића и дувана су повећане за 0,3 одсто, а комуникације за 0,1 одсто.
Пад цена забележен је код рекреације и културе за 0,9 процената и одеће и обуће за 0,2 одсто.
Цене осталих производа и услуга нису се битније мењале.

У Немачкој највећа од 1980.

Растуће цене енергената услед украјинске кризе значајно су поскупеле живот у Немачкој, која је суочена са рекордном инфлацијом.
Инфлација је у марту достигла ниво од 7,3 одсто, што је највиши ниво од 1981. године, саопштио је Статистички завод Немачке.
„Тиме је инфлација у марту достигла нови рекордни ниво који није виђен од уједињења Немачке“, наводи се у саопштењу, пренео је „Блиц бизнис“.
ЕКОНОМИЈА
Могућ благи раст камата
ЕКОНОМИЈА
Енергенти топе стандард Европљана, милиони Грка чекају потез Владе
РУСИЈА
Може ли свет да се врати „златном стандарду“?
Коментар