ЕКОНОМИЈА

Америчка централна банка најављује агресивнију политику: Први потез у мају, берза већ уздрмана

Председник Федералних резерви (ФЕД) Џером Пауел потврдио је одлучност америчке централне банке да смањи инфлацију, саопштивши да је агресивније повећање њених каматних стопа могуће већ на заседању ФЕД-а следећег месеца, 3. и 4. маја.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

„Рекао бих да ће на столу бити предлог од 50 базних поена на мајском састанку“, рекао је Пауел на панелу одржаном у оквиру пролећног заседања Међународног монетарног фонда у Вашингтону у четвртак, преноси Си-Ен-Би-Си.
Пауелове изјаве у суштини одговарају очекивањима тржишта да ће ФЕД одступити од својих уобичајених повећања референтне камате за 25 базних поена и кренути јаче у обрачун с инфлацијом која је достигла у марту годишњи ниво од 8,5 посто, највиши у последњих више од 40 година.
Према проценама берзанских актера, каматне стопе ФЕД-а на преконоћне позајмице банака и друге врсте задуживања достићи ће до краја године 2,75 процената.
Пауелове изјаве су уздрмале цене акција на Вол Стриту, при чему је индустријски индекс Дау Џонс пао за више од 400 поена, а технолошки Насдак за више од 2,0 одсто.
Приноси на државне дужничке хартије САД су истовремено порасли, достижући ниво од 2,9 посто на референтне 10-годишње обвезнице.
„Наш циљ је да користимо све алате којима располажемо како бисмо вратили усклађеност између потражње и понуде тако да инфлација крене наниже, и да то чинимо без успоравања привреде које би резултирало рецесијом“, рекао је Пауел.
Он је навео да је враћање ценовне стабилности „апсолутно неопходно", јер „економије не функционишу без стабилности цена“.
Такође је оценио да је инфлација у САД можда у марту достигла стварни врхунац, „али ми то не знамо, па нећемо рачунати на то“.
Поред повећања каматних стопа, очекује се да ће ФЕД ускоро почети да смањује количину обвезница које држи. Биланс стања централне банке сада износи близу 9,0 билиона долара, првенствено се састоји од државних обвезница и хипотекарних хартија од вредности, пренео је Танјуг.
ЕКОНОМИЈА
„Шок рецесије се приближава“: Упозорење Банке Америке
ЕКОНОМИЈА
Ко губи, а ко добија у економском рату Запада против Русије
ЕКОНОМИЈА
Американци у дуговима до гуше – задужени чак 15,6 билиона долара
Коментар