ЕКОНОМИЈА

Предвиђа се крај раста цена некретнина у Немачкој

Тренд растућих цена закупа и продаје некретнина у Немачкој могао би да се заврши већ идуће године, сматрају и стручњаци, али и немачке власти.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Савезни завод за градитељство, урбанизам и просторно истраживање известио је о значајно стагнирајућим елементима цена некретнина, а главни разлог лежи управо у томе што су такве цене неисплативе за грађане.
„Процват са све већим ценама изнајмљених и власничких станова у градовима је завршен. Људи једноставно више нису вољни, а пре свега, не могу да издвоје више новца за становање. С корона кризом, ратом у Украјини и растућим трошковима енергије, прилично се тога спојило у последње две године. Новца је све мање, а додатни трошкови поновно значајно расту“, указао је шеф одсека Матијас Валтерзбахер, јавио је „Феникс магазин“.
Као резултат тога, додао је он, мања је потражња за високим закупима без грејања и цене у том случају падају.
Стручњаци за аналитику из „Дојче банк рисерча“ сматрају да би 2024. године могао да се оконча снажан раст цена, а да ће улагачи због виших каматних стопа поново више да се ослањају на обвезнице, а не на некретнине, пренео је „Вечерњи лист“.
"У тренутку када обвезнице поновно почну да доносе атрактивне поврате улагања, потражња за стамбеним некретнинама могла би практично преко ноћи да се уруши“, оценио је економиста Јохен Меберт који сматра да неће доћи до „масовне корекције“', али да ће доћи до одређеног степена суздржаног пада цена.
ЕКОНОМИЈА
Хоће ли повећање камата на кредите утицати на продају станова у Србији
ЕКОНОМИЈА
Експлодирало тржиште некретнина: Шест милијарди евра промета и преко 30.000 склопљених уговора
Све о домаћој и светској економији

Прочитајте овде

Коментар