ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Алокација долара је пала испод 59 одсто у четвртом кварталу 2021. године – пре него што су западне санкције Русији изазвале сумњу у поузданост приступа доларима. Почетком 2020. године долар је имао удео од 62 одсто, а 2015. године удео од 65 одсто. Поред тога, стопа овог пада је недавно порасла, преноси „Бизнис инсајдер“.
Пад долара је још драматичнији када се узму у обзир вредности валуте. Недавно јачање долара маскира стрми пад његовог статуса резерви, открили су аналитичари банке, а чини се да је промена добила на замаху од почетка трговинског рата САД и Кине 2018. године.
Овај тренд сигнализира да је у току јасан помак ка диверзификацији девизних резерви, приметили су аналитичари, и могуће је да ће садашње санкције против Русије само погоршати ове ефекте у будућности.
„Одвојено, евро је доживео нето смањење у последњој деценији, али се повећао у резервама у последње три године“, саопштено је из ЈП Моргана.
У скорије време, офшор цене јуана забележиле су највећи недељни пад у односу на долар од 2015. године, пошто је Пекинг поново увео строга ограничења како би обуздао нови вирус корона, док виши приноси на америчке обвезнице терају инвеститоре према доларима, преноси Блиц бизнис.
Портпарол кинеског девизног бироа рекао је у петак да упркос недавној волатилности курса јуана, валута остаје стабилна и да ће моћи да издржи изазове који предстоје са променама ФЕД-ове политике и усмерењу ка вишим каматама.