ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Несвакидашње откриће догодило се током испитивања морског дна уз помоћ пловила „Наутилус“ које испитује Лилиуоколани гребен у оквиру Северозападног националног споменика на Хавајима, највећег заштићеног подручја на свету.
Северозападни национални споменик већи је од свих националних паркова у САД заједно. Овај национални парк, када је основан 2006. године, заузимао је површину од 360.000 квадратних километара, што је три пута веће од површине Грчке. Касније је проширен на чак 1,5 милиона квадратних километара, што је готово двоструко више од површине Турске.
До сада је испитано тек три одсто овог подводног националног парка, а научници истражују ово неиспитано подручје које лежи на дубини и до 3.000 метара испод морске површине.
Многе је ово откриће подсетило на пут од жуте цигле из познатог филма „Чаробњак из Оза“, снимљеном по књизи Лајмена Френка Баума.
На снимцима који су истраживачи објавили на друштвеним мрежама, може се чути како се питају „да ли је у питању пут до Атлантиде“ и како је ово откриће „бизарно“ и „лудо“, преноси „Сајенс алерт“.
Иако је ово необично откриће нађено на дубини од око километар испод површине мора, дно океанског подводног језера на ком се налази, на врху подводне планине Нутка, изгледа као да је суво. Научници наводе да земљиште подсећа на испуцалу кору сушних подручја.
Претпоставља се да је стеновита формација, која подсећа на пут од жуте цигле, заправо део вулканских стена које су попуцале тако да подсећају на циглу.
„Јединствене пукотине под углом од 90 степени у вези су са стресом изазваним сталним загревањем и хлађењем услед вишеструких ерупција“, наводе научници.
На први поглед, ова стеновита формација лако се може поистоветити са путем ка новом свету, што и није у потпуности нетачно. Оваква истраживања воде нас у делове планете које до сада нисмо видели и који могу да нам открију многа сазнања о скривеној Земљиној геологији, наводи „Сајенс алерт“.