ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Захарова је истакла да Москва категорички одбацује оптужбе да користи „глад као оружје“, а које је изнео извршни директор Светског програма за храну УН, Американац Дејвид Бизли на конференцији Савета безбедности Уједињених нација о прехрамбеној безбедности.
„Овакве изјаве су неумесне и нису у складу са принципима непристрасности и неутралности, које је Бизли, као међународни званичник, обавезан да беспоговорно поштује“, нагласила је она.
Она је још додала да су у МИП-у Русије обратили пажњу на још једну у низу непријатељску оптужбу америчких представника. Такође је оценила да је Москва и те како свесна да оваквим манипулацијама САД и њихови европски савезници покушавају да намерно дезоријентишу међународну заједницу, утичући тако да се и друге земље приклоне подршци антируском курсу Запада.
Русија не омета извоз украјинског жита, крив је Кијев
Захарова је назвала шпекулацијама наводе да Русија омета извоз украјинског жита, услед чега је настао дефицит на тржишту и поручила да су проблеми настали кривицом Кијева и да је његова војска минирала сопствене морске луке.
Русија ће, према њеним речима, наставити да испоручује храну у оквиру својих комерцијалних обавеза и као хуманитарну помоћ становништву угрожених земаља.
„Наша земља је заинтересована за стабилно функционисање светског тржишта хране“, истакла је Захарова.
Обезбеђивање хране за грађане Русије - света ствар
Истовремено, заменик председника Савета за безбедност Русије Дмитриј Медведев изјавио је да Русија има све могућности да спречи прехрамбену кризу, оценивши да санкције Запада против Русије иду на штету његовим виталним питањима.
Он је објаснио да ће земљама увозницима руске пшенице и осталих прехрамбених производа бити тешко да функционишу без испорука из Русије. Милиони грађана, како је истакао, од политичара очекују, генерално, само једно: могућност да живе нормално, мирно и у благостању, а санкције то онемогућавају.
Према његовим речима, богате државе уводе санкције како би сиромашне биле још сиромашније.
Он је такође поручио да Русија неће испоручивати пшеницу и остале прехрамбене производе науштрб сопственог тржишта. Медведев је још додао да је обезбеђивање хране за грађане Русије – света ствар.
„Наша земља је спремна да испуњава своје обавезе у потпуности. Али, и од трговинских партнера очекујемо да сарађују, укључујући и по међународним питањима. Заправо је нелогично: са једне стране, против нас уводе сумануте санкције, а са друге – захтевају да испоручујемо храну. Тако не може, нисмо ми идиоти“, написао је он на свом Телеграм каналу.
Раније је амерички државни секретар Ентони Блинкен апеловао на чланове СБ УН и уопште Организацију Уједињених нација да изврше притисак на Русију „како би обуставила активности, које продубљују прехрамбену кризу у Украјини и читавом свету“.
Претходно је генерални секретар УН Антонио Гутереш изјавио да УН раде на постизању споразума о обезбеђењу извоза хране из Украјине поморским путем. Он је још додао да међународно хуманитарно право на које се позива Резолуција СБ 2417, предвиђа да роба и резерве које су неопходне за опстанак цивилног становништва, укључујући храну, усеве и стоку, морају бити заштићене.
Специјална војна операција у Украјини
Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи које већ осам година малтретира и над којима врши геноцид кијевски режим“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу. Након чега су уследиле и најоштрије до сада санкције Запада против Русије.