ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).
Он је још додао и да су домаће компаније способне за супституцију увозних производа који недостају Русији.
„’Роскосмос’ може да успостави потпуно нормално функционисање таквих предузећа, отвори радна места за грађане на ослобођеним територијама. Ми заиста врло озбиљно посматрамо такву могућност“, истакао је он за ТВ „Русија 24“.
Како је прецизирао, у Кијевској, Харковској и Дњепропетровској области постоје предузећа која су некада била „неодвојиви део јединствене космичке породице“ бившег СССР.
Он је посебно истакао конструкторски биро „Јужмаш“ и „Јужмашзавод“ који се налазе у Дњептропетровској области. Фабрика је, према Рогозиновим речима, копија Машинског комбината у Краснојарску где се производи најновија руска интерконтинентална ракета „Сармат“.
Рогозин је помоћ украјинских ракетним предузећима, коју може да пружи „Роскосмос“, упоредио са начином на који су обновљена бродоградилишта на Криму након његовог уласка у састав Русије 2014. године.
Руске компаније способне да замене увозне производе
Шеф државне корпорације такође је објавио да је „Роскосмос“ заједно са Министарством за инудстријска питања припремио план по коме ће предузећа државне корпорације преузети на себе производњу саставних делова неопходних руској индустрији.
„Наше компаније су компетентне у многим областима, а данас прискачу у помоћ колегама из других руских корпорација“, истакао је он.
Рогозин је закључио да недостаци у замени увозних производа последњих година могу бити надокнађени управо захваљујући узајамној подршци и солидарности руске машинске индустрије.
Руски председник Валдимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Након отпочињања операције, уследиле су бројне санкције које су западне земље увеле Русији.