ДРУШТВО

Довољна само шољица дневно: Ове бобице су прави мелем за мозак

Само шољица дневно брусница може да побољша памћење, успори развој деменције и смањи вредности лошег холестерола, показало је истраживање научника са британског универзитета.
Sputnik
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Они су проучавали предности конзумирања око 100 грама брусница дневно међу испитаницима старости од 50 до 80 година и надају се да би њихова сазнања могла да утичу на превенцију развоја неуродегенеративних болести, попут деменције, објавио је „Сајенс дејли“.
„Очекује се да ће од деменције до 2050. године боловати око 152 милиона људи на свету. Засад нема познатог лека за ту болест, па је кључно потражити алтернативне начине који би могли да допринесу смањењу ризика од њеног развоја, попут начина исхране“, рекао је водећи аутор истраживања, Дејвид Вазур са Медицинског факултета у Норвичу, који је део Универзитета „Источна Англија“.
Вазур је напоменуо да су раније студије показале да је већи унос флавоноида у исхрани повезан са споријим падом когнитивних способности и споријим развојем деменције.
„Откривено је и да храна богата антиоксидансима антоцијанином и проантоцијанидином, који бобицама дају црвену, плаву или љубичасту боју, побољшава когнитивне способности. Бруснице су богате овим микронутријентима и познате су по својим антиоксидативним и противупалним својствима. Стога смо желели да сазнамо више о томе на који начин бруснице могу да допринесу смањењу неуродегенеративних промјена повезаних с процесом старења“, додао је он.

Како бруснице утичу на функције мозга

Истраживачки тим је пратио утицај конзумирања брусница на функције мозга и на вредности холестерола међу 60 здравих учесника у периоду од 12 недеља.
Половина њих дневно је конзумирала сушене бруснице у праху, што одговара шољици или 100 грама свежих брусница. Друга половина је добијала плацебо. Реч је о једној од првих студија која истражује дугорочни утицај брусница на когнитивне способности појединаца и здравље мозга људи.
Резултати су показали да је конзумација брусница знатно утицала на побољшано памћење учесника када се радило о свакодневним догађајима (визуелно епизодично памћење), на функционисање неуралних структура и на доток крви у мозак.
„Код учесника који су свакодневно конзумирали прах од бруснице открили смо знатно побољшање епизодног памћења, као и побољшану циркулацију есенцијалних храњивих супстанци, попут кисеоника и глукозе, до важних делова мозга, значајних за спознајне процесе, посебно за консолидацију памћења. У истој је групи уочено и знатно смањење нивоа ‘лошег’ холестерола, које доприноси развоју атеросклерозе и задебљања артерија. Та сазнања иду у прилог претпоставци да свакодневна конзумација брусница може да побољша здравље крвних судова и делимично допринесе побољшању мождане перфузије и спознајних процеса“, рекао је британски научник.
Како је додао, резултати студије могу да буду важан темељ за будућа истраживања о конзумацији брусница и сличног бобичастог воћа и здрављу можданих функција, пренео је портал „Зимо“.
ДРУШТВО
Једна грешка приликом конзумације трешања може бити веома опасна
ДРУШТВО
Вода с лимуном: Чаробни напитак или мит?
ДРУШТВО
Грицкалице које могу да спрече стварање масних наслага на стомаку
Коментар