„У овом моменту сви процеси које сте поменули одвијају се на основу закона ДНР, јер су злочини о којима је реч, извршени на територији ДНР. Све остало је већ предмет спекулација и не бих залазио у рад судских и државних органа Доњецке Народне Републике“, образложио је Лавров свој став на питање новинара о ситуацији са плаћеницима.
Деветог јуна су Британци Шон Пинер, Ејден Аслин и Мароканац Саадун Брахим признали оптужницу која их терети за дејства чији је циљ био насилно преузимање власти. Према одговарајућем члану Кривичног законика ДНР, за ово дело предвиђена је смртна казна. Аслин је такође признао да је крив по члану „Обучавање у циљу вршења терористичке активности“.
Истрага је утврдила да су страни плаћеници уз накнаду учествовали у оружаној агресији Украјине усмереној на насилно преузимање власти у ДНР.
Портпарол руског Министарства одбране генерал-пуковник Игор Конашенков саопштио је да „плаћеници који се налазе у Украјини нису борци и да је најбоље што их очекује – дуга затворска казна“. Како је истакао, страни плаћеници немају статус бораца према међународном хуманитарном праву.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ.
Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.