Претходно је генерални секретар ОДКБ Станислав Зас изјавио да су данас у Јеревану шефови дипломатија земаља ОДКБ током састанка Савета министара иностраних послова, подржали улогу Савета безбедности Уједињених нација у одржању међународног мира и безбедности.
„Први пут је у оквиру ОДКБ усвојен принцип обезбеђења једнаке и недељиве безбедности, који предвиђа да ниједна страна неће јачати своју безбедност на рачун безбедности било које друге стране“, истакао је Лавров.
Како је истакао, овај принцип је био део темеља и Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС-а), али су западне земље категорички одбијале његову примену у пракси.
„Данас смо потврдили приврженост овом принципу не само у оквиру ОЕБС-а, већ и у односу на развој целе међународне ситуације, тим пре што је актуелност тврдњи о недељивости безбедности сада на делу и у Индо-Пацифичком региону“, додао је министар.
НАТО не одлучује о судбини Европе
Лавров је истакао да је свима постало јасно да НАТО не може да одлучује о судбини Европе.
„То да они не могу да одлучују о судбини Европе је, мислим, свима већ постало јасно“, рекао је Лавров новинарима.
Он је додао да данас Организација Уговора о колективној безбедности (ОДКБ) делује као фактор баланса у односу на по правилу, нелегитимне поступке НАТО-а.
За танго је потребно двоје
Руски дипломата је потврдио да је Москва као и пре отворена за дијалог са Европском унијом.
„Ми смо и даље отворени за дијалог. Али за танго је потребно двоје, док наши западни партнери изводе брејкденс сами“, истакао је Лавров.
Пољска активно заузима украјинску територију
Руски дипломата се, такође, осврнуо на намере Пољске према украјинској територији, рекавши да Варшава активно заузима територију Украјине.
„Тренутно можемо видети како у позадини разговора о недопустивости било каквог дијалога са Русијом, пољске колеге почињу активно да заузимају украјинску територију“, закључио је Лавров.
Министарство спољних послова Русије објавило је 17. децембра 2021. нацрте уговора са Сједињеним Америчким Државама о гаранцијама безбедности, као и споразума о мерама за обезбеђење безбедности Русије и држава-чланица Северноатлантског савеза. Документ, између осталог, укључује одредбе о међусобном неразмештању ракета средњег и кратког домета у међусобном домету, одустајање од даљег ширења НАТО-а на рачун бивших совјетских република и о смањењу броја војних вежби. Консултације о овим питањима одржане су 10. јануара у Женеви, 12. јануара у Бриселу је одржан састанак Савета Русија-НАТО, а 13. јануара у Бечу је одржан састанак Сталног савета ОЕБС-а.