„Салмонела и друге бактерије размножавају се и преживљавају лакше на сунђеру него четкама, а разлог је тај што се сунђери у свакодневној употреби никада не суше“, објаснио је Тронд Моретро, научник у норвешком институту за истраживање хране „Нофими“.
„Један сунђер може да садржи већи број бактерија него што има људи на планети Земљи“, додао је аутор нове студије, објављене у Журналу примењене микробиологије.
Иако многе бактерије нису штетне, оне које јесу — попут салмонеле — могу да се пренесу са сунђера на руке, кухињске површине и опрему и потенцијално изазову болест код људи, навео је он.
„Сунђер је влажан и скупља остатке хране који су такође храна за бактерије, што доводи до брзог развоја бактерија“, напоменуо је Моретро.
Оно што је истраживаче највише изненадило у њиховим открићима је да није било битно како људи чисте сунђер или колико често.
„Начин на који су потрошачи користили сунђере није био много битан у погледу развоја бактерија. Тешко је то избећи уколико се сунђери не мењају свакодневно“, рекао је Моретро.
Истраживање о коришћеним сунђерима и четкама темељи се на лабораторијској студији коју је прошле године објавио исти тим истраживача, а која је открила да штетне бактерије боље преживљавају на сунђерима него четкама.
Стручњаци препоручују да се кухињски сунђери откувавају да би се смањио број бактерија, али и указују да ове мере саме по себи нису довољне да спрече контаминацију, пренео је портал „Кликс“.