Стварно су велика имена продефиловала на „Парку принчева“, освајале се титуле и купови у француским оквирима, али је онај најважнији трофеј, пехар Лиге шампиона, за којим сви жуде, остао ван домашаја. Чак и када се чинило да су непобедиви, да су надомак толико жељеног трофеја, дешавале су им се готово невероватне ситуације.
Победе никад јачу Барселону са 4:0 у првом мечу, у реваншу изгубе 6:1 чувену „ремонтаду“ и испадну у нокаут фази. Елиминише их просечан тим Манчестер јунајтеда голом из пенала у последњем минуту иако не шутне на гол за две утакмице јер Кимпембе није склонио руке. Нису имали среће ни 2020. у оном чувеном лисабонском „корона“ финалу против Бајерна када су промашили Бога оца.
Овог лета одлучили су се у Паризу за нови рестарт, а цех је платио доскорашњи спортски директор, Бразилац Леонардо. Неуспешни тренер, који се раније неславно опробао на клупама Интера и Милана, добио је пре три сезоне поверење да води прелазне рокове вероватно најбогатијег клуба на свету, да игра „Фудбал менаџера“ и купује звезде попут Донаруме, Паредеса, Икардија, Вајналдума, па и Месија. И опет није урадио ништа.
Није могао чак ни да убеди најбољег играча Килијана Мбапеа да остане у Паризу, то су морали лично да учине некадашњи и садашњи председници Француске Никола Саркози (велики навијач ПСЖ) и Емануел Макрон.
Емануел Макрон полаже председничку заклетву
© AP Photo / Lewis Joly
„Да, истина је да сам имао разговор са Килијаном пре него што је донео коначну одлуку о својој будућности. Неформално, саветовао сам му да остане у Француској. Верујем да је то била моја обавеза као председника и да сам тиме бранио државу. Никада се нисам мешао ни у један трансфер. Као обичан грађанин увек волим да видим лепу утакмицу и да навијам, у мом случају за Олимпик из Марсеља“, изјавио је Макрон.
Иако су сви љубитељи фудбала видели Мбапеа у белом дресу Реала од овог лета, чудо се ипак десило, на разочарање газде Мадриђана Флорентина Переза.
Француски медији су пренели и да је останак Мбапеа директно био повезан са клаузулом коју је добио у новом уговору, да може да бира и смењује спортске директоре, тренере, чланове стручног штаба, уз услов да остане у Граду светлости само уколико Леонардо добије отказ.
„Нису ми рекли да је Килијан лично инсистирао да одем. Чињеница да је рођени Парижанин остао у свом клубу упркос понуди из Мадрида је важна за Лигу 1. Шокантно је што се вест о мојој смени и његовом захтеву појавила у ноћи када је продужио уговор и кад смо сви славили титулу. Лакше је пресудити свакоме, па и мени. Сви смо под притиском“, изјавио је Леонардо у недавном интервјуу за шпанску „Марку“.
Ђанлуиђи Донарума – детаљ са утакмице Реал Мадрид - ПСЖ
© AP Photo / Manu Fernandez
Друга, пак, теорија која кружи је да је Бразилац платио цех раној елиминацији из Лиге шампиона од Реал Мадрида.
„Били смо уверени да ћемо да их прођемо. Као уосталом и Челси и Манчестер сити. Толико се тога дешава у фудбалу данас да више није нормално остати фокусиран више од 90 минута. Фудбалери нису више само фудбалери, они су и учесници у великом бизнису у коме су улози велики. И овог пута је улог био превелики, конкуренција јака, а испали смо од шампиона Европе“, правда се Леонардо.
Бивши функционер Парижана на крају се осврнуо и на прелазни рок 2021. у коме је довођење Лионела Месија било једно од највећих достигнућа. И даље Бразилац не може да се начуди како „свеци“ нису освојили Лигу шампиона.
„Када видите талентоване играче попут Хакимија, Нуна Мендеса и Донаруме који су стигли, плус искусне Рамоса, Вајналдума и Месија не можете, а да се не запитате, шта се то десило? Изгубили смо од Реала у осмини финала и нико није рекао да не ваља тим, већ менаџмент. А долазак Месија је био неочекиван. Поносан сам, јер ћу моћи да кажем да сам једини директор у историји који је довео Месија у свој клуб. Јер Лионел је велики. Пеле, Марадона и Меси, три краља фудбала“, закључио је Леонардо.
Лео Меси са навијачима у Паризу
© AP Photo / Rafael Yaghobzadeh
Како било, Бразилац је прошлост Парижана, који од лета крећу у нови пројекат. Наравно, са старим снагама у тиму и без скупоцених појачања јер се претходних година исувише трошило па је сада ред да се смање трошкови и „испеглају“ књиге, како опет не би морали да плаћају казну за кршење финансијског фер-плеја пред УЕФА.
Нови ће бити и тренер, строги Француз Кристоф Галтије (55), проверени тренер који би можда могао да покуша да уради оно што пре њега нису могли Покетино, Тухел, Емери, Лоран Блан и Анћелоти – да освоји Лигу шампиона.
Дилема је и како ће га прихватити навијачи Парижана јер је Галтије рођен у Марсељу, а о мржњи између два највећа француска града не треба трошити речи. Зато ће предстојећа сезона у Француској бити занимљива, можда више него неке претходне.