„Лажне информације шире релевантни званичници Сједињених Америчких Држава, а не кинеска страна“, истакао је портпарол.
Он је истакао да је Кина поводом украјинске кризе увек „износила независне ставове“ и „увек је на страни мира и правде“. Кинески званичник је такође нагласио да је због војно-биолошке активности САД у иностранству забринута не само Кина, већ и цела међународна заједница.
Амерички амбасадор у Кини Николас Бернс изјавио је на пленарној седници Глобалног мировног форума Уједињених нација у Пекингу да званични представници кинеског МИП-а треба да „престану да шире руску пропаганду“, посебно, по питању америчких војно-биолошких лабораторија на територији Украјине и улоге НАТО у украјинској кризи.
Специјална војна операција у Украјини
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Почетком априла, начелник Радијационих, хемијских и биолошких одбрамбених снага Оружаних снага Русије Игор Кирилов саопштио је да је специјална војна операција Русије помогла да се добију додатне информације о војним биолошким активностима САД у Украјини.
Министарство одбране Русије након тога је одржало презентацију на којој је објављено да су Сједињене Америчке Државе потрошиле више од 200 милиона долара на рад биолошких лабораторија у Украјини, које су учествовале у америчком војно-биолошком програму.