СВЕТ

Крај бума? Пад цена некретнина на два велика светска тржишта

Оно што су стручњаци месецима предвиђали протеклих дана почело је и да се остварује – након вишегодишњег упорног раста до рекордних висина, цене некретнина почеле су да падају, а талас појефтињења захватио је у највећој мери тржишта у Сједињеним Америчким Државама и Немачкој.
Sputnik
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

Анализа Редфина показала је да је током јуна у САД пало више од 60.000 уговорених куповина породичних кућа, што чини скоро 15 одсто послова склопљених на том тржишту, преносе хрватски медији.
Ово је највећи пад од априла 2020. године, када је први талас пандемије донео атмосферу страха, па су многи одустали од великих инвестиција. Сада је пандемију заменила инфлација која је у САД достигла 9,1 одсто, што је највећи скок од новембра 1981. године. На повлачење купаца у овом случају утицало је и повећање стопе Федералних резерви за 75 базних поена у јуну, па је просечна обвезница на 30-годишњу хипотеку порасла на 6%.
Иако су стручњаци и даље подељени око тога да ли ће доћи до потпуног колапса или је ово само наставак успоравања раста, бројни медији су ту вест дочекали коментарима попут „крај бума” и „игра је готова”. И немачки Шпигл наговестио је силазну путању цена некретнина, коју су регистровали у бар десетак највећих градова.
ЕКОНОМИЈА
Пада цена грађевинског материјала, хоће ли пасти и цене станова
ЕКОНОМИЈА
Зашто су грађанима Србије постали привлачни станови у Трсту – како купити некретнину у Италији
Коментар