РУСИЈА

Произвођачи жита у Донбасу: Радимо као и пре, нема проблема са испорукама

Док на Западу оптужују Русију да је изазвала глобалну прехрамбену кризу, на територијама Донбаса која су прешла под контролу руске војске, ДНР и ЛНР пољопривредници настављају да производе храну, првенствено пшеницу – упркос притисцима украјинских власти које су прекинуле снабдевање струјом и водом у тим областима.
Sputnik
Пратите Спутњик и на летовању

Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com

Дописница наше агенције у Турској Џејда Каран посетила је пољопривредно газдинство „Калмичанка“ које се налази у Старобељском округу ЛНР. Данас се сматра једним од водећих произвођача жита у региону. Како су објаснили, пре почетка специјалне операције жито које су ту узгајали слали су у Европу, а сада ће, због санкција, нова рута за испоруке пролазити преко територије пријатељских земаља.
Директор газдинства Виктор Молоток изјавио је да је 5.500 хектара засејано пшеницом, овасом, сунцокретом и кукурузом. Нико од радника није дао отказ, а плате се исплаћују у рубљама, у складу са законом ЛНР.
По његовим речима, све пожњевено жито биће складиштено.
„Мислим да ћемо почети са продајом у августу-септембру, јер је сада наша финансијска ситуација стабилна па можемо да сачекамо док цене не порасту и тада ћемо изаћи на тржиште“, објашњава он.
Произвођачи жита из Донбаса
На питање где ће се жито извозити, Молоток објашњава да тренутно Русија купује пшеницу преко предузећа „Старобељски елеватор“, док компанија „Гелиос плус“ из Ростова на Дону превози робу до лука, одакле се даље шаље у Турску, Алжир, Сирију, Египат – пријатељске земље.
„Нема никаквих проблема са испорукама.. У нашем предузећу се ствари нормално одвијају“, истиче директор.
Коментаришући западне санкције и одустајање од куповине жита, Молоток истиче да је то „њихова одлука“.

„Нека не купују. Наше предузеће ради као и пре, нормално. Специјална операција готово да није утицала на наше пословање, осим што морамо да тражимо нова логистичких тржишта за пријем наше робе. Мислим да ће то питање бити ускоро решено“, закључује Молоток.

У Истанбулу је одржан састанак о транспорту жита и пољопривредних производа из црноморских лука у којем су, поред представника Министарства одбране Турске, учествовали представници Министарства одбране Русије, представници Кијева и УН.
Нови састанак биће одржан такође у Турској, и тада се очекује потписивање завршног документа, поручили су у Анкари. УН и Турска су оценили да је састанак протекао у позитивној атмосфери.
РУСИЈА
„Потребно зелено светло од Путина“: Амерички лист открива детаље споразума о житу
Коментар