Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Протеин, познат као ТГФ-бета, регулише потпуни преображај ћелије, тако што утиче на поделу, раст и одумирање ћелије.
„ТГФ-бета има две супротне улоге. Помаже да се активирају неке ћелије фоликула длаке да би произвеле нови живот, а касније, помаже у процесу апоптозе, процесу ћелијске смрти“, рекао је коаутор студије Киксуан Ванг.
Пратећи читав процес, тим је открио да се са првом количином ТГФ-бета активира подела ћелија, чиме долази до стимулишућег раста фоликула.
Уколико количина протеина буде већа то доводи ћелије до стадијума апотезе, што доводи до губитка фоликуле длаке, а као резултат настаје ћелавост.
Професор Ванг истиче да чак и приликом „убијања“ фоликуле длаке не долази до убијања матичних ћелија.
„Када преживеле матичне ћелије добију сигнал да се регенеришу, оне се деле, праве нову ћелију и развијају се у нови фоликул. Наш рад би потенцијално могао да понуди нешто што ће помоћи људима који пате од разних проблема“, рекао је Ванг.
Даља истраживања о томе како тачно ТГФ-бета активира деобу ћелија и како комуницира са сродним генима, могла би једног дана отворити нове третмане за ћелавост, алопецију или друге врсте губитка косе, преноси Танјуг.