Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
„Током јучерашњег дана смо дипломатским каналима Русији ставили до знања да је спровођење војних вежби у регионима, укључујући и оне на северним територијама, у супротности са ставом наше земље о територијалном питању“, рекао је јапански званичник.
Он је додао да Токио позива Москву да искључи северне територије из списка региона који су предвиђени за обуку и изразио је забринутост због активизације руске војске у региону Јапана усред ситуације у Украјини.
Раније је Министарство одбране Русије изјавило да ће у периоду од 30. августа до 5. септембра војска Источног војног округа под руководством начелника Генералштаба Оружаних снага Русије спровести вежбе „Васток-2022“. У стратешким вежбама, које обухватају 13 полигона Источног војног округа, заједно са војском округа, ће учествовати и ваздушно-десантне јединице, далека и војно-транспортна авијација, као и војске страних земаља.
Спор са Јапаном
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума са Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није потписан.
СССР и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће та Декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема и није одустао од претензија на острва. Каснији преговори нису дали резултате и мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан.
Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.
У новембру 2018. године у Сингапуру је одржан састанак председника Русије Владимира Путина и јапанског премијера Шинза Абеа. Стране су се договориле да убрзају преговарачки процес о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године. То је озбиљан уступак Јапана, јер је до сада његов званичан став био — да се му прво врате четири острва Кунашир, Итуруп, Шикотан, Хабомај, па да се тек након тога закључи мировни споразум.
Спор Русије и Јапана око Курилских острва додатно је заоштрен након што је Токио увео неколико пакета санкција против Москве због украјинске кризе, а она заузврат одустала од преговора о мировном споразуму.