Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Како је навео Маркелов, руска компанија ће сада морати да процени утицај санкција Европске уније и да узме у обзир могуће ризике повезане са блокадом и запленом мотора на територији земаља Европске уније.
Он је прецизирао да је, према уговору, испоручилац енглеска компанија „Industrial Turbine Company Limited“ и да она подлеже енглеским законима, па тренутно „Гаспром“ мора да процени санкциона ограничења која је увела Велика Британија.
„Поред тога, још једnом скрећем пажњу да дозволе које су доставиле канадске власти не узимају у обзир услове важећег уговора и издате су компанији ‘Siemens Energy Canada Limited’, са којом немамо никакав уговорни однос“, додао је он.
Додатну бојазан, како је навео, изазива ризик од кршења услова канадске дозволе о испоруци мотора Немачкој, а не Русији.
„Ако крајња тачка за испоруку буде Русија, према претпоставкама 'Гаспрома', канадске власти могу то сматрати кршењем или заобилажењем њиховог услова и због тога могу укинути већ издате дозволе. То би учинило немогућим следећи ремонт такође других мотора на канадској територији“, закључио је он.
Маркелов је такође истакао да компанија „Сименс“ није отклонила више од четвртине пријављених кварова на турбинама гасовода „Северни ток“.
„Ми смо се овим поводом више пута обраћали руском представништву 'Сименса'. Немачка компанија је отклонила не више од четвртине пријављених неисправности. За остале турбине, нису ни доставили конструктивне и задовољавајуће предлоге који се тичу безбедности и поузданости“, објаснио је Маркелов.
Такође је најавио да ће „Гаспром“ ускоро објавити део преписке са немачком компанијом поводом ремонта мотора.
Маркелов је раније саопштио да компанија „Сименс енерџи“ није изазвала само застој у враћању турбине за „Северни ток“ с планског ремонта, него и не изводи ремонт неисправних мотора за тај гасовод.
С друге стране, немачка компанија је објавила да од „Гаспрома“ није добила никаква обавештења о кваровима турбина гасовода „Северни ток“.
„Северни ток“ је главна маршрута за испоруке гаса „Гаспрома“ Европи и обновио је рад 21. јула после десетодневног техничког сервиса, а испорука је настављена у обиму од 40 одсто од укупног капацитета гасовода.
„Гаспром“ је ограничење испорука објаснио проблемима у испоручивању гасне турбине која је била на ремонту у Канади. До застоја у испоруци је дошло због санкција које је Канада увела против Русије, али је проблем, на инсистирање Берлина, правно решен и турбина је сада у Немачкој.