Пратите Спутњик и на летовању
Спутњик Србија неометано можете читати широм Европе на мобилној апликацији коју ћете пронаћи ОВДЕ. Апликацију такође можете преузети и путем линка apkfab.com
Тренутно САД имају више специјалних снага у страним земљама него што имају амбасадора, рекла је Моника Дафи Тофт, коаутор студије и професор на Тафтс универзитету.
Аутори су у свом истраживању, објављеном у часопису „Journal of Conflict Resolution“, користили више од 200 варијабли и израчунали да се број америчких интервенција повећава, будући да се половина догодила од 1950. године, а четвртина по завршетку Хладног рата 1991. године.
„Кумулативни утицај оног што смо открили је изненађујући. Нисмо очекивали ни да су квантитет ни квалитет америчких интервенција толики“, рекла је за „Мидл ист ај“ Сидита Куши са Бриџвотер стејт универзитета, коаутор студије.
Од 2000. године, САД су биле укључене у 30 интервенција нивоа четири (коришћење силе) или нивоа пет (рат), наводе аутори.
„Постхладноратовско доба донело је мање конфликата у којима би САД могле да бране своје виталне интересе, али се америчке интервенције настављају у великом броју. Тај милитаристички образац опстаје и током времена релативног мира и директних претњи за безбедност САД“, наводе аутори.
Анализа укључује различите врсте интервенција, од ратова, преко операција против побуњеничких група, прикривених операција, распоређивања трупа како би се демонстрирала сила или претња... Студија је показала да је у протекла два и по века 34 одсто америчких интервенција било у Латинској Америци и на Карибима, 23 одсто у Источној Азији и Пацифику, 14 на Блиском истоку или Северној Африци и 13 одсто у Европи.